Sprawa 10-letniego Ibrahima. Matka w 2018 r. zawarła umowę z ojcem dziecka

Polska
Sprawa 10-letniego Ibrahima. Matka w 2018 r. zawarła umowę z ojcem dziecka
Polsat News
Belgijski sąd wskazał, że miejsce pobytu, miejsce zameldowania dziecka jest przy ojcu. Uregulował również pozostałe kwestie związane z kontaktami z dzieckiem i pobytem

- Nie możemy mówić, że ojciec mógł popełnić przestępstwo uprowadzenia dziecka - mówiła prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, o sprawie 10-letniego Ibrahima. Wyjaśniła, że dysponuje "trzema dokumentami, dotyczącymi pieczy nad dzieckiem". Nową informacją jest to, że w maju 2018 r. matka i ojciec dziecka zawarli umowę regulującą tymczasowo kwestię pobytu dziecka.

Matka dziecka zapewniała we wtorek w rozmowie z Polsat News, że nie wiedziała nic o apelacji. - To wszystko będą wyciągali moi adwokaci. W tej chwili tego wyroku z października 2018 r. nie jesteśmy w stanie ruszyć, bo on jest prawomocny. Ruszamy z dwiema nowymi procedurami - jedna będzie do sądu rodzinnego w Antwerpii, druga w tym samym czasie do prokuratury w Antwerpii, że życie mojego dziecka znajduje się w dużym niebezpieczeństwie z informacją, czego dopuścił się jego ojciec w Polsce - poinformowała.

 

Matka zawarła z ojcem umowę

 

W środę prokurator Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, poinformowała natomiast, że matka w maju zawarła  z ojcem dziecka umowę regulującą tymczasowo kwestię pobytu dziecka. Miała ona obowiązywać do czasu rozstrzygnięcia apelacji wniesionej przez Marokańczyka w kwietniu 2018 r. do wyroku sądu z 2017 r., w którym uznano, że oboje rodzice mają prawa do opieki nad dzieckiem, ale nie regulowała tego, gdzie i z kim dziecko ma mieszkać. 

 

ZOBACZ: Ibrahim miał zostać z ojcem, matka zachowała prawa rodzicielskie. Mamy drugi wyrok sądu w Belgii

 

- Ojciec złożył wniosek w kwietniu 2018 r. o orzeczenie wspólnego wykonywania władzy rodzicielskiej - powiedziała prokurator Wawryniuk.

Decyzja w zakresie tego wniosku zapadła w październiku 2018 r.

 

WIDEO: Prokurator przyznała, że sposób w jaki ojciec zabrał dziecko "to jest inna kwestia"

  

 

Sąd orzekł wspólne wykonywanie władzy rodzicielskiej przez oboje rodziców. - Wskazał również, że miejsce pobytu, miejsce zameldowania dziecka jest przy ojcu. Uregulował również pozostałe kwestie związane z kontaktami z dzieckiem i pobytem - wyjaśniała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej. 

 

"Oboje rodzice mają prawa do tego dziecka"

 

Prokurator wyjaśniała, że dokumenty jasno wskazują: - Nie możemy mówić, że ojciec mógł popełnić przestępstwo uprowadzenia dziecka. Wyrok ten (z października 2018 r.) wskazuje, że oboje rodzice mają prawa do tego dziecka.

 

Wawryniuk przyznała, że sposób w jaki ojciec zabrał dziecko "to jest inna kwestia". 

 

W poniedziałek policja ogłosiła Child Alert, poszukiwała uprowadzonego 10-latka. Ibrahim miał zostać porwany w Gdyni przez obywatela Maroko. Jak podkreślała policja w komunikacie - mężczyzna mógł być niebezpieczny. 

 

 

grz/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie