Prezes JSW Innowacje zrezygnował. W tle podejrzenie molestowania pracownic

Polska
Prezes JSW Innowacje zrezygnował. W tle podejrzenie molestowania pracownic
Google Maps
Ministerstwo Aktywów Państwowych w trybie pilnym nakazało wszczęcie kontroli w firmie

Prezes spółki JSW Innowacje Jarosław Mrozek zrezygnował ze stanowiska - dowiedziała się w środę. Ministerstwo Aktywów Państwowych w trybie pilnym nakazało wszczęcie kontroli w firmie, która ma wyjaśnić, czy doszło tam do molestowania pracownic - potwierdzili przedstawiciele resortu.

Tłem dymisji prezesa oraz kontroli zleconej przez MAP były sygnały związane z podejrzeniem molestowania pracownic przez prezesa firmy. Będzie to wyjaśniane.

 

Praktyki "skandaliczne i nieetyczne"

 

Rzecznik ministerstwa Łukasz Wróblewski potwierdził, że szef Ministerstwa Aktywów Państwowych wicepremier Jacek Sasin zażądał w tej sprawie wyjaśnień od prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) Włodzimierza Hereźniaka. Spółka JSW innowacje jest zapleczem badawczo-rozwojowym grupy kapitałowej JSW.

 

"W specjalnym piśmie do prezesa JSW minister Jacek Sasin nakazał natychmiastową kontrolę w JSW Innowacje, która ustali wszystkie okoliczności sprawy. W wypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa powinno nastąpić złożenie zawiadomienia do organów ścigania" - poinformował rzecznik MAP.

 

ZOBACZ: Jest nowy prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej

 

Wicepremier - jak dodał rzecznik - podkreślił, że sygnalizowane zachowania "będą kategorycznie zwalczane i piętnowane", bez względu na to, kogo dotyczą". Z nieoficjalnych informacji docierających do ministerstwa ze spółki wynikało, że "były prezes mógł dopuścić się wobec pracownic zachowań noszących znamiona molestowania, m.in. składając im propozycje o charakterze seksualnym w zamian za korzyści służbowe". Sprawa będzie wyjaśniana.

 

- Takie praktyki są skandaliczne, nieetyczne i nie będziemy tolerowali ich w żadnej firmie podległej Ministerstwu Aktywów Państwowych – podkreślił wicepremier Sasin.

 

Wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda, odpowiedzialny w resorcie za sprawy górnictwa, powiedział PAP, że jest "wstrząśnięty" zaistniałą sytuacją. "Wszyscy są jednak równi wobec prawa i każdy taki sygnał musi być i będzie dokładnie zbadany przez właściwe służby" – skomentował wiceminister.

 

Był prezesem od października

 

Jarosław Mrozek był prezesem spółki JSW Innowacje od października ubiegłego roku. Wcześniej przez wiele lat pracował m.in. na kierowniczych stanowiskach w służbie celnej w Opolu i Katowicach, kierował też Zakładem Usług Górniczych. W 2018 r. był kandydatem PiS na prezydenta Wodzisławia Śląskiego - zajął drugie miejsce, przegrywając z wybranym ponownie w pierwszej turze prezydentem Mieczysławem Kiecą.

 

ZOBACZ: Dwoje wiceprezesów JSW straciło stanowiska; związki ogłosiły protest

 

Spółka JSW Innowacje z siedzibą w Katowicach powstała z przekształcenia należącej do grupy JSW firmy Polski Koks, jako zaplecze badawczo-rozwojowe dla grupy kapitałowej JSW. "Misją spółki jest rozwój technologii i systemów zwiększających potencjał i możliwości polskiego przemysłu wydobywczego. Celem głównym jest osiągnięcie znaczącej pozycji w zakresie podaży zaawansowanych technologii i usług dla górnictwa" - czytamy na stronie internetowej JSW Innowacje.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie