12-latka urodziła dziecko. Sąd zdecydował, kto się nim zajmie

Polska
12-latka urodziła dziecko. Sąd zdecydował, kto się nim zajmie
Pixabay/RitaE
12-latka urodziła zdrowego chłopca

Biologiczna babcia będzie opiekunem prawnym i rodziną zastępczą dziecka, które w ub.r. urodziła 12-latka. Tak zadecydował wydział rodzinny i nieletnich bielskiego sądu rejonowego – podał w środę rzecznik Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej Jarosław Sablik.

- W związku z tym matka dziecka nie zostanie pozbawiona kontaktu z nim – powiedział sędzia Sablik. 

 

Nieletni ojciec

 

Sędzia dodał, że w stosunku do rodziców dziecka - młodej matki oraz nieletniego ojca (ma mniej niż 15 lat), przed sądem rodzinnym toczy się - z wniosku policji - postępowanie o czyn karalny dotyczący obcowania płciowego.

 

ZOBACZ: 12-latka w Bielsku urodziła dziecko. Sąd ustala rodzinę zastępczą dla malucha

 

W Polsce obcowanie płciowe z osobą poniżej 15 roku życia jest przestępstwem ściganym z urzędu. Grozi za to od 2 do 12 lat więzienia. Sąd rodzinny nie wydaje jednak orzeczeń, które mają stanowić karę. Stosuje środki wychowawcze, m.in. dozór rodziców lub kuratora. Najsurowsze jest umieszczenie w ośrodku poprawczym.

 

Zdrowy chłopiec

 

Sprawę do sądu przekazała pod koniec października ub.r. Prokuratura Rejonowa Bielsko-Biała Północ, która uznała, że jest "niewłaściwa do prowadzenia postępowania".

 

Śledczy badali sprawę pod kątem doprowadzenia do obcowania płciowego z 12-latką. Dziewczynka zaszła w ciążę. Do porodu - na świat przyszedł zdrowy chłopiec - doszło już w trakcie trwającego śledztwa w lipcu ub.r. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył do organów ścigania sąd rodzinny, pod którego opieką znajdowała się 12-latka. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie