12-latka w Bielsku urodziła dziecko. Sąd ustala rodzinę zastępczą dla malucha

Polska
12-latka w Bielsku urodziła dziecko. Sąd ustala rodzinę zastępczą dla malucha
Pixabay/jarmoluk
Obecnie dzieckiem zajmuje się jego babcia, matka 12-latki

Postępowanie w sprawie ustanowienia rodziny zastępczej i opieki prawnej dla dziecka urodzonego przez 12-latkę toczy się w wydziale rodzinnym i nieletnich bielskiego sądu rejonowego – podał w czwartek rzecznik sądu okręgowego w Bielsku-Białej Jarosław Sablik.

- Na czas jego trwania dziecko zostało umieszczone "w pieczy rodzinnej". Zajmuje się nim jego babcia będąca zarazem matką 12-latki – poinformował Sablik.

 

Nieletni ojciec

 

Sędzia dodał, że w stosunku do rodziców dziecka - 12-letniej matki oraz nieletniego ojca (ma mniej niż 15 lat), przed sądem rodzinnym toczy się też – z wniosku policji - postępowanie o czyn karalny dotyczący obcowania płciowego.

 

ZOBACZ TEŻ: 12-latka, która urodziła dziecko, wyznała kim jest ojciec

 

W Polsce obcowanie płciowe z osobą poniżej 15 roku życia jest przestępstwem ściganym z urzędu. Grozi za to od 2 do 12 lat więzienia. Sąd rodzinny nie wydaje jednak orzeczeń, które mają stanowić karę. Stosuje środki wychowawcze, m.in. dozór rodziców lub kuratora. Najsurowsze jest umieszczenie w ośrodku poprawczym.

 

Zdrowy chłopiec

 

Sprawę do sądu przekazała pod koniec października Prokuratura Rejonowa Bielsko-Biała Północ, która uznała, że jest "niewłaściwa do prowadzenia postępowania".

 

ZOBACZ TEŻ: 12-latka urodziła dziecko w bielskim szpitalu. Prokuratura bada sprawę

 

Śledczy badali sprawę pod kątem doprowadzenia do obcowania płciowego z 12-latką. Dziewczynka zaszła w ciążę. Do porodu – na świat w lipcu przyszedł zdrowy chłopiec - doszło już w trakcie śledztwa.

 

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył do organów ścigania sąd rodzinny, pod którego opieką znajdowała się 12-latka. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie