Polacy dają pracę Amerykanom. W Nevadzie działa kopalnia KGHM

Świat
Polacy dają pracę Amerykanom. W Nevadzie działa kopalnia KGHM
Polsat News

Jest położona w górach Nevady na wysokości 2000 metrów, została otwarta ponad wiek temu - to kopania miedzi Robinson, która od blisko 7 lat jest częścią polskiej spółki. - Tutaj jest kawałek polskiego biznesu. My się przyzwyczailiśmy, że to Amerykanie dają pracę Polakom w Polsce. A tutaj to my dajemy pracę Amerykanom - mówi Marcin Chludziński, prezes KGHM. Materiał Magdy Sakowskiej.

Kopalnia Robinson jest największą kopaliną miedzi w Nevadzie i największym pracodawcą w okolicy. - Ta kopalnia jest sercem naszej lokalnej gospodarki. Zatrudniamy około 600 osób. W tym roku zwiększymy zatrudnienie o kilkadziesiąt osób. A w okolicy mamy 7,5 tysiąca osób, więc zakład ma olbrzymi wpływ na naszą społeczność. - mówiła Amanda Hilton dyrektor Kopalni Robinson.

 

ZOBACZ: Autonomiczne ciężarówki Volvo już wożą wapień w norweskich kopalniach

 

Wideo: w Nevadzie pracuje kopalnia będąca częścią KGHM

 

  

 

Amanda Hilton jest jedną z dwóch kobiet w Nevadzie stojących na czele kopalni. W Robinsonie kobiety stanowią 15 proc. wszystkich pracowników. Jedną z nich jest Lydia - kierowca gigantycznej ciężarówki, którą do miejsca obróbki, przewożony jest wydobywany surowiec.

 

- To naprawdę nie jest trudne, to tak jak jazda zwykłym samochodem - zapewnia Lydia Campbeal.

 

50 tysięcy ton miedzi


Wiele rodzin jest z kopalnią związanych od bardzo dawna. - Od ponad 50 lat ktoś w mojej rodzinie pracuje w tej kopalni - przyznał John Hooley górnik w kopalni Robinson.

 

ZOBACZ: KGHM zamierza używać dronów do ratowania górników w strefach wstrząsów podziemnych

 

Bez kopalni niektóre miejscowości nie byłyby w stanie przetrwać. Bez tej kopalni nasza okolica zamieniłaby się w miasto duchów - oceniła Campbeal. 

Rocznie w kopalni Robinson wydobywanych jest niemal 50 tysięcy ton miedzi. - Można powiedzieć, że ten projekt przynosi pieniądze, choć oczywiście jeszcze sporo przed nim, jeśli chodzi o efektywność kosztową, o rozwój, ale tutaj mamy bardzo dobry amerykański zespół - mówił Marcin Chludziński prezes KGHM.

 

Poszukiwania nowych złóż

 

Oprócz prac wydobywczych cały czas prowadzone są poszukiwania nowych złóż. Na razie wiadomo, że w kopalni Robinson miedzi starczy do 2028 roku.


Pracownicy kopalni są mieszkańcami górniczych miejscowości. Nie wierzą w plany operacyjne zakładające, że wydobycie w kopalni zakończy się za osiem lat. Życia bez kopalni nie potrafią sobie wyobrazić, bo ich życie z kopalnia jest nierozerwalnie związane.

msl/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie