Jak złożyć PIT przez internet? Instrukcja krok po kroku

Biznes
Jak złożyć PIT przez internet? Instrukcja krok po kroku
Polsat News
Większość podatników może składać deklarację PIT przez internet od ubiegłego roku

340 tys. osób rozliczyło się z fiskusem przez internet - za pomocą internetowej usługi "Twój e-PIT" - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Ostrzegło, że możliwość składania zeznań podatkowych wykorzystują oszuści, którzy ślą fałszywe maile. Tłumaczymy, czym różnią się rodzaje PIT-u oraz jak dokonać niezbędnych formalności. Czas na ich dokonanie mija 30 kwietnia 2020 r.

Akcja składania PIT za 2019 r. trwa od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 r. Nadal można złożyć "tradycyjne" zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym, lecz coraz popularniejsza staje się opcja dokonania tego obowiązku przez internet. 

 

Resort: Polacy bardzo dobrze przyjęli e-PIT

 

Do godz. 13:30 w poniedziałek deklaracje e-PIT złożyło 340 tys. podatników. - Faktycznie liczba podatników jest większa, bo część deklaracji złożyli wspólnie małżonkowie - mówił rzecznik prasowy resortu finansów Paweł Jurek.

 

Ministerstwo zapewniło, że cały czas pracuje nad rozwojem usługi "Twój e-PIT", "bardzo dobrze przyjętej przez Polaków rok temu".


ZOBACZ: PIT 2020. Najważniejsze zmiany w rozliczeniach z Urzędem Skarbowym

 

- Dlatego zgodnie z zasadą upraszczania systemu podatkowego i samych rozliczeń podatkowych, w 2020 r., przy rozliczeniu rocznego podatku za 2019 r., na podatników czeka wiele pozytywnych zmian w usłudze - powiedział minister finansów Tadeusz Kościński.

 

Uściślił, że chodzi m.in. o możliwość złożenia elektronicznego PIT-28 lub PIT-36, obok znanych już z ubiegłego roku formularzy PIT-37 i PIT-38.

 

Kilka rodzajów PIT-u. Czym się różnią?

 

W 2019 r. podatnicy złożyli rekordowe 16 mln elektronicznych PIT-ów za 2018 r., a dzięki nowej usłudze Twój e-PIT blisko 7 mln e-PIT-ów wpłynęło od osób rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38 - poinformowało Ministerstwo Finansów. 

 

- Wliczając w to wspólne deklaracje małżonków, z usługi w pierwszym roku działania skorzystało aż 8,8 miliona osób - dodał resort.

 

Oświadczenie PIT ma kilka rodzajów. Najpopularniejszy jest PIT-37, który służy do rozliczania dochodów osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, dzieło lub zlecenie.

 

Inną formą jest PIT-36, z którego korzystają prowadzący działalność gospodarczą i jednocześnie wliczający do dochodów te uzyskiwane przez małoletnie dzieci lub zza granicy. 

 

PIT-28 służy osobom otrzymującym przychody objęte ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, PIT-38 wypełniają podatnicy uzyskujący przychody z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a PIT-39 składają ci, którzy sprzedali nieruchomość albo nabyte prawa majątkowe. 

 

Jak złożyć PIT przez internet?

 

Aby rozliczyć się z fiskusem przez internet, trzeba wejść na stronę www.podatki.gov.pl i tam wybrać okienko "Twój e-PIT".

 

Następnie system poprosi o uwierzytelnienie. Można zrobić to na dwa sposoby. Pierwszym jest wpisanie PESEL-u, kwot przychodu z deklaracji za 2018 rok oraz tej za ubiegły rok, którą uzyskamy z informacji od pracodawców. 

 

ZOBACZ: Ostrzeżenie Ministerstwa Finansów. Chodzi o mikrorachunki

 

Następnie trzeba podać kwotę nadpłaty lub podatku sprzed dwóch lat. System poinformuje nas, jakich dokładnie.

 

Drugą opcją jest skorzystanie z profilu zaufanego, który umożliwia elektroniczne podpisywanie dokumentów tzw. podpisem zaufanym.

 

Można go założyć za pomocą platformy ePUAP, a potem używać także w innych celach niż złożenie PIT-u, np. założenia firmy lub zgłoszenia urodzenia dziecka.

 

Co zrobić z wygenerowanym PIT-em

 

Gdy już się uwierzytelniliśmy, mamy szansę sprawdzić swoje dane w wygenerowanym zeznaniu podatkowym. Możemy wybrać jedną z czterech "ścieżek":

 

- zaakceptować przygotowany PIT;

 

- zmienić sposób rozliczenia na wspólne z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dzieci; potem wskazać organizację pożytku publicznego, na którą chcemy przekazać 1 proc. podatku, zmienić lub dodać ulgi, odliczyć darowizny lub wpłaty na konto zabezpieczenia emerytalnego czy wydatki na rehabilitację;

 

- odrzucić przygotowany PIT i wypełnić go samodzielnie przez internet lub w urzędzie skarbowym;

 

- nie zrobić nic, przez co urząd uzna wygenerowany PIT za złożony.

 

Jeżeli zaakceptujemy przygotowany PIT lub dokonamy w nim jedynie drobnych poprawek, procedura potrwa około 10 minut.

 

Oszuści już działają. "Ostrzegamy przed fałszywymi e-mailami"

 

Ministerstwo Finansów przekazało, że akcję składania zeznań podatkowych chcą wykorzystać oszuści. "Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami e-mail, które zawierają informacje o pomyślnie wysłanych zeznaniach do systemu e-Deklaracje" - poinformowało.

 

ZOBACZ: Wykryto "farmy botów". Konta szerzyły fake newsy, handlowały bronią i narkotykami

 

Przypomniało, że udostępnione przez Krajową Administracje Skarbową (KAS) zeznania podatkowe PIT-37, PIT-38, PIT-36 i PIT-28 dostępne są wyłącznie w usłudze "Twój e-PIT".

 

"MF i KAS nie wysyłają do podatników żadnych wiadomości e-mail podczas składania zeznań podatkowych" - przestrzegł resort i dodał, że takie wiadomości należy traktować jako niebezpieczne i je usuwać.

wka/ml/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie