Wykryto "farmy botów". Konta szerzyły fake newsy, handlowały bronią i narkotykami

Świat
Wykryto "farmy botów". Konta szerzyły fake newsy, handlowały bronią i narkotykami
Pixabay/ tookapic
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy podkreśla, że badana jest wersja o związku sieci farm botów i rosyjskich służb specjalnych

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała w poniedziałek o zablokowaniu działalności w tym kraju sieci farm botów. Grupa zarejestrowała ponad 8 tys. kont, które rozpowszechniały fałszywe informacje o sytuacji na Ukrainie, handlowały m.in. bronią i narkotykami.

Za pomocą kont w mediach społecznościowych rozpowszechniano nieprawdziwe informacje o sytuacji w kraju, podburzano nastroje protestacyjne, wywoływano w ludziach lęk, przeprowadzano ataki informacyjne na profile przedstawicieli ukraińskich władz, a także wysyłano informacje o tym, że na terenie obiektów infrastruktury krytycznej znajdują się ładunki wybuchowe - przekazało biuro prasowe SBU.

 

Według służb specjalnych konta w mediach społecznościowych były też wykorzystywane do sprzedaży broni, ładunków wybuchowych i narkotyków.

 

Związki z rosyjskimi służbami

 

Jak podano, konta zakładano w internecie, korzystając z rosyjskich usług sieciowych, umożliwiających rejestrowanie wirtualnych numerów telefonicznych.

 

ZOBACZ: PiS zapowiada stworzenie specjalnej komórki przy sztabie Dudy. Ma walczyć z fake newsami

 

W ramach operacji przeprowadzono przeszukania w Kijowie, Charkowie, Dnieprze oraz w mieście Dubno w obwodzie rówieńskim i w mieście Irpień w obwodzie kijowskim. Podczas przeszukań skonfiskowano sprzęt komputerowy, modemy GSM, ponad 22 tys. kart SIM.

 

Dodano, że część sprzętu wykorzystywano do nielegalnego tzw. tranzytu połączeń telefonicznych. Połączenia wykonywane z numerów operatorów nielegalnie utworzonych na tymczasowo okupowanych terytoriach na wschodzie kraju były przekazywane do operatorów ukraińskich.

 

SBU podkreśliła, że badana jest wersja o związku sieci farm botów i rosyjskich służb specjalnych.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie