Child Alert. Jak działa system, który pomaga odnaleźć zaginione dzieci?

Polska
Child Alert. Jak działa system, który pomaga odnaleźć zaginione dzieci?
Pixnio/Bicanski/zdj. ilustracyjne
Child Alert został wprowadzony w Polsce w 2013 roku

Trwa policyjna obława za Marokańczykiem, który uprowadził 10-letniego syna Ibrahima. W Gdyni w niedzielę wieczorem doszło do porwania rodzicielskiego. Policja uruchomiła procedurę Child Alert – poinformowała gdyńska policja. Wyjaśniamy, w jaki sposób działa ten system.

Child Alert rozpowszechnia wizerunek zaginionego dziecka za pomocą wszystkich mediów. Celem tego programu jest przeprowadzenie szybkiego i skutecznego działania według ustalonych procedur.


System opiera się na skoordynowanym działaniu różnych instytucji. Dobra taktyka współpracy pozwala na dostarczenie wizerunku dziecka, do jak największej liczby odbiorców.


Podczas wprowadzenia wspomnianej procedury, policja przekazuje w komunikacie najważniejsze informacje. Są w nim podstawowe dane na temat zdarzenia oraz szczegóły związane z poszukiwanym dzieckiem. Podany jest też specjalny numer telefonu alarmowego 995, który umożliwia natychmiastowy kontakt z policją, w przypadku przekazania istotnej informacji.

 

ZOBACZ: Child Alert. Dziecko uprowadzone przez Marokańczyka. Mężczyzna może być niebezpieczny

Kiedy Child Alert może zostać wprowadzony?

 

Child Alert został wprowadzony w Polsce w 2013 roku. By uruchomić procedurę, sprawa musi spełniać pewne kryteria.

 

Poszukiwana osoba, w momencie zaginięcia, nie może mieć ukończonych 18 lat. Istnieje uzasadnione podejrzenie, że zaginione dziecko jest ofiarą przestępstwa, które jest związane pozbawieniem wolności lub życia.

 

W związku ze sprawą uzyskano pisemną zgodę (...) od rodzica lub opiekunka prawnego małoletniego na to, by rozpowszechnić komunikat. W przypadku, kiedy pojawia się brak możliwości uzyskania takiego warunku, zgodę można uzyskać od sądu rodzinnego i nieletnich. 


Dodatkowo, z informacji policji musi wynikać, że masowe rozpowszechnienie wizerunku dziecka, może w realnym stopniu przyczynić się odnalezienia poszukiwanej/poszukiwanego. A zebrane informacje pozwalają na to, by sporządzić odpowiedni komunikat, który zostanie wykorzystany podczas poszukiwań. 

 

ZOBACZ: 7-8 tys. rocznie zgłoszeń o zaginięciach małoletnich w Polsce

 

Przypadki z ostatnich lat 

 

W ostatnich latach Child Alert został wprowadzony w przypadku 3-letniego Fabiana, który został porwany sprzed bloku w Radomiu. Dziecko zostało odnalezione całe i zdrowe. 

 

Kolejnym przypadkiem było zaginięcie 10-letniej Mai z Wołczkowa. Adian M., który porwał dziewczynkę, został aresztowany przez niemiecką policję. 

 

Szczęśliwy finał miała też sprawa porwania 3-letniej Amelki, która razem z matką została porwana przez dwóch sprawców (w tym swojego ojca). 

 

ZOBACZ: "Tam kilkukrotnie przechodzili policjanci". Sokołowski o miejscu znalezienia ciała 5-latka

 

Tragiczne zakończenie miała natomiast sprawa 5-letniego Dawida, który w 2019 roku został porwany przez ojca. Ciało chłopca zostało odnalezione w zbiorniku wodnym. 

ms/luq/ PAP, Polsat News,childalert.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie