Tak ciepło na Antarktydzie jeszcze nie było. "Trend zmiany klimatu"

Świat
Tak ciepło na Antarktydzie jeszcze nie było. "Trend zmiany klimatu"
Pexels
Półwysep Antarktyczny to jedno z najszybciej ocieplających się miejsc na Ziemi

Na Antarktydzie odnotowano kolejny w ostatnich dniach rekord temperatury: 20,75 st. Celsjusza. Pomiar zarejestrowano na wyspie Seymour, położonej na wschód od północnego krańca Półwyspu Antarktycznego, w argentyńskiej stacji badawczej Marambio.

Średnio roczna temperatura na tej wyspie to - 1,5 st. latem i - 15 st. zimą, chociaż odnotowuje się też duże spadki temperatury związane z silnymi wiatrami do - 60 st.

 

W ostatni piątek badacze z argentyńskiej stacji Esperanza na północnym skraju Półwyspu Antarktycznego ogłosili, że zanotowali rekordową temperaturę 18,3 st.

 

"To jeden z najszybciej ocieplających się regionów Ziemi"

 

- Przekroczenie granicy 20 st. to znak, że w regionie dzieje się coś istotnego, widoczny jest wyraźny trend zmiany klimatu - powiedział pracujący na wyspie Seymour brazylijski badacz Carlos Schaefer.

 

ZOBACZ: Większość Polaków chce płacić więcej za prąd. Ma ważny powód

 

Półwysep Antarktyczny, najbardziej na północ wysunięta część Antarktydy, jest jednym z najszybciej ocieplających się regionów na Ziemi - podała Światowa Organizacja Meteorologiczna, 

 

W ciągu pół wieku temperatura wzrosła tam o 3 stopnie Celsjusza. Zmiany klimatu przyczyniły się do tak dużego topnienia pokrywy lodowej na biegunie południowym, że będzie się ona rozpadać.

 

To na przestrzeni kolejnych stuleci może spowodować, że poziom mórz i oceanów na całym świecie podniesie się o co najmniej trzy metry.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie