Kto, kiedy i z kim? Jak zdradzają Polacy

Polska
Kto, kiedy i z kim? Jak zdradzają Polacy
pixabay/ zdjęcie ilustracyjne
Starsi zdradzają częściej, ale też częściej wybaczają niewierność

Co piąty wyborca Roberta Biedronia przyznaje się do zdrady, a wśród zdradzających się małżeństw największy odsetek stanowią osoby... wierzące i regularnie praktykujące. Najnowszy raport na temat relacji damsko-męskich wyjaśnia, jak kwestia zdrad ma się m.in. do wieku, religii czy preferencji wyborczych.

Walentynki są świętem miłości, ale, jak pokazuje badanie Instytutu Badań Zmian Społecznych, nie zawsze wystarcza uwielbienie od jednej osoby. Czasem ciągnie nas do relacji fizycznych ze znajomym (56 proc.). 21 procent Polaków zdradza z kimś z pracy, a 18 proc. z obcym.

 

12 proc. Polaków przyznaje się do zdrady. Blisko 7 proc. zdradziło więcej niż jeden raz. 4 procent zaznaczyło, że nie chce powiedzieć lub odmówiło jakiejkolwiek odpowiedzi. Ponad 84 procent deklaruje, że nigdy nie zdradziło lub po prostu się do tego nie przyznaje. Mężczyźni zdradzają częściej (61,4 proc.) niż kobiety (38,6 proc.).

 

Zdradzają też wierzący

 

Respondenci odnieśli się również do zależności pomiędzy zdradą a wiarą. Wśród wierzących, regularnie praktykujących, jest ponad 10 procent zdradzających. Wierzący, nieregularnie praktykujący oraz wierzący niepraktykujący, zachowują się podobnie - zdradza 13 procent z nich.

 

Wśród ateistów ten odsetek jest większy. Wynosi 20,3 proc.

 

85 procent zdradzających wśród wierzących niepraktykujących to mężczyźni.

 

WIDEO: twórcy raportu o zdradach Polaków

 

  

 

ZOBACZ: Nazwij karalucha imieniem ex. W Walentynki zjedzą go mieszkańcy zoo

 

W małżeństwie zdradzamy najmniej

 

W związkach zdradza 16 procent respondentów. Nieco mniej, bo 14,8 proc. zdradzających pozostaje w narzeczeństwie, z kolei 12,3 proc. to małżeństwa.

 

Co ciekawe, wśród zdradzających małżeństw, największy odsetek to osoby wierzące, regularnie praktykujące (39 proc.).

 

Wyborcy Dudy najwierniejsi

 

Jak pojęcie zdrady ma się do politycznych wyborów? Wyborcy Andrzeja Dudy zdradzają najmniej (12,3 proc.). Wśród popierających Małgorzatę Kidawę-Błońską jest nieco więcej zdradzających (16,3 proc.).

 

Do zdrady przyznaje się 19,2 proc. wyborców Roberta Biedronia.

 

ZOBACZ: Pocałował kochankę podczas meczu. Zdziwił się, że zobaczyły to miliony [WIDEO]

 

Młodsi bardziej surowi

 

Co ciekawe, najmłodsi respondenci (18-29 lat) najbardziej rygorystycznie oceniają osoby, które dopuszczają się zdrady (76 proc.). Ich ocena najwidoczniej przekłada się na życie, ponieważ Polacy w tym wieku w najmniejszym stopniu zdradzają.

 

Z wiekiem lojalność w związkach spada. W wieku 60-69 lat jest niemal dwa razy więcej osób, które dopuściły się zdrady (16,7 proc.), niż wśród najmłodszych respondentów (8,8 proc.).

 

ZOBACZ: Walentynki. Według badań 79 proc. Polaków wierzy w miłość na całe życie

 

Mimo mniejszej lojalności, osoby starsze wykazują się większą tolerancją niż młodsze i byłyby skłonne wybaczyć zdradę.

 

Wśród respondentów w wieku 70+, jest aż dwa razy więcej takich osób (45 proc.), względem grupy wiekowej 18-29 lat (22 proc.). Należy pamiętać, że to osoby starsze częściej zdradzają.

 

Małżeństwa chcą wiedzieć mniej

 

55,8 proc. respondentów żyjących w małżeństwie uważa, że powinno powiedzieć się partnerowi o zdradzie. Jest to najmniejszy odsetek w porównaniu do narzeczeństwa (67,9 proc.) i związku (78,6 proc.).

 

Małżonkowie również najchętniej wybaczyliby zdradę (35,3 proc.), choć nie chcieliby się o niej dowiedzieć (54,3 proc.), w przeciwieństwie do narzeczonych. Wśród nich aż 79,32 proc. lepiej czułoby się z wiedzą o tym, że zostali zdradzeni.

 

"Są mniej radykalni"

 

Dla Kamili Gaweł, ekspertki do spraw zmian społecznych, jednym z najciekawszych wniosków po przeanalizowaniu badania jest zmiana podejścia osób po ślubie.

 

- To właśnie oni są najmniej radykalni w temacie zdrady i największy odsetek z nich by zdradę wybaczyło. Na taką postawę z pewnością wpływa fakt, iż właśnie najwięcej takich osób założyło już rodzinę, czy wzięło wspólny kredyt, więc zdrada niesie za sobą w tym przypadku dużo większe konsekwencje. Być może właśnie dlatego najmniej będących osób po ślubie chciałoby wiedzieć o niewierności partnera - mówi.

 

ZOBACZ: Policjant dostał w Walentynki paczkę z aniołkiem. Rzeźba ma 300 lat

 

WIDEO: podcast - jak zdradzają Polacy?

 

Raport został przygotowany przez Instytut Badań Zmian Społecznych na zlecenie portalu ZmianySpoleczne.pl. Badanie odbyło się w dniach 17-20 grudnia 2019 roku na reprezentatywnej próbie 1001 pełnoletnich mieszkańców Polski.

ac/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie