19 złotych łapówki dla strażnika miejskiego. Niemal 30 osób na ławie oskarżonych

Polska
19 złotych łapówki dla strażnika miejskiego. Niemal 30 osób na ławie oskarżonych
Google Street View
Siedziba Straży Miejskiej w Katowicach

28 osób odpowie przed sądem za wręczanie łapówek funkcjonariuszom katowickiej Straży Miejskiej w zamian za odstąpienie od ukarania za wykroczenia drogowe. Funkcjonariusze mieli oni przyjmować za to od 19 do 100 zł, a także alkohol. Wcześniej zarzuty usłyszeli również strażnicy miejscy.

O skierowaniu do katowickiego sądu rejonowego sądu aktu oskarżenia w tej sprawie poinformowała w piąte PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach Marta Zawada-Dybek.

 

To kolejny akt oskarżenia w tej sprawie – wcześniej o przyjmowanie łapówek prokuratura oskarżyła kilkunastu strażników miejskich i inne osoby osób, które miały im wręczać korzyści majątkowe.

 

Wręczano pieniądze lub... wódkę

 

- Osoby objęte ostatnim aktem oskarżenia odpowiedzą za wręczanie strażnikom łapówek od sierpnia 2012 do stycznia 2013 r. w zamian za odstąpienie od ukarania mandatami karnymi i punktami karnymi za wykroczenia w ruchu drogowym - powiedziała Marta Zawada-Dybek, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach. 

 

ZOBACZ: Chciał się ogrzać w nieoznakowanym radiowozie, częstował narkotykami

 

Dodała, że najczęściej były to wykroczenia polegające na parkowaniu w miejscu niedozwolonym, wjechaniu w drogę pomimo ustawionego zakazu ruchu lub zakazu wjazdu.

 

- Kwoty łapówek wynosiły od 19 do 100 złotych. W jednym przypadku korzyścią wręczoną funkcjonariuszom Straży Miejskiej była butelka wódki - poinformowała rzeczniczka.

 

Oskarżeni nie przyznali się w śledztwie do winy. Grozi im kara grzywny, ograniczenia wolności lub do dwóch lata więzienia.

 

Akt oskarżenia usłyszeli również strażnicy

 

To kolejny akt oskarżenia w sprawie korupcji w Straży Miejskiej w Katowicach. Wcześniej prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 16 byłym strażnikom, którzy mieli przyjmować łapówki oraz 57 innym osobom, które usłyszały zarzuty wręczania im korzyści majątkowych.

 

ZOBACZ: Sędzia miał przyjąć 100 tys. zł łapówki. W zamian za korzystny wyrok

 

Wcześniej wobec 96 innych osób podejrzanych – sprawców wykroczeń drogowych i osób, które wręczały łapówki - prokurator złożył do sądu wnioski o warunkowe umorzenie postępowania karnego prowadzonego przeciwko nim.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie