Salvini ocenił reformę sądownictwa w Polsce

Polska
Salvini ocenił reformę sądownictwa w Polsce
PAP/EPA/Riccardo Antimiani
Przywódca prawicowej włoskiej Ligi Matteo Salvini

Przywódca prawicowej włoskiej Ligi Matteo Salvini powiedział w czwartek, że demokratycznie wybrany rząd może przeprowadzać takie reformy, jakie uważa za słuszne. Tak odpowiedział na pytanie o ocenę reformy sądownictwa w Polsce.

Podczas spotkania w klubie prasy zagranicznej w Rzymie Salvini, cytowany przez agencję Ansa, oświadczył: "Każdy demokratycznie wybrany rząd, taki jak polski czy francuski, ma prawo głosować nad reformą wymiaru sprawiedliwości czy pracy, w jaką wierzy; decydują o tym obywatele tego kraju, a nie Unia Europejska".

 

ZOBACZ: Salvini spotkał się z Kaczyńskim. "Rozmawialiśmy jak nadać sens marzeniu europejskiemu"

 

Następnie były szef MSW i były wicepremier dodał, że prezydent Francji Emmanuel Macron "zostanie oceniony za swoją reformę systemu emerytur". Reforma systemu emerytalnego we Francji, zakładająca m.in. podniesienie wieku przejścia na emeryturę, wywołała gwałtowne protesty i strajki w całym kraju. 

 

Nowelizacja ustaw sądowych

 

Uchwalona 20 grudnia ub.r. nowelizacja, m.in. Prawa o ustroju sądów i ustawy o Sądzie Najwyższym, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

 

ZOBACZ: Amerykańscy kongresmeni piszą do prezydenta. Apelują o "zatrzymanie dyscyplinowania sędziów"

 

Nowelizacja wprowadza ponadto zmiany w procedurze wyboru I prezesa SN. Kandydata na to stanowisko będzie mógł zgłosić każdy sędzia SN. W razie problemów z wyborem prezesa ze względu na brak kworum w ostatecznym stopniu planowanej procedury do ważności wyboru będzie wymagana obecność 32 sędziów SN.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie