Sztorm na Bałtyku, trudne warunki w górach. Silny wiatr wciąż zagraża

Polska
Sztorm na Bałtyku, trudne warunki w górach. Silny wiatr wciąż zagraża
Polsat News
Warunki w Tatrach i Karkonoszach nie sprzyjają przemierzaniu szlaków

Alert 1. stopnia przed silnym wiatrem dotyczy nadmorskich powiatów w woj. pomorskim i zachodniopomorskim. Obowiązuje też alert hydrologiczny 2. stopnia dla wybrzeża w woj. pomorskim. Na Bałtyku panuje sztorm. Niebezpiecznie jest również w górach, gdzie zamknięto wiele szlaków z powodu oblodzenia i tworzących się śnieżnych zasp.

Silny wiatr będzie wiał w nadmorskich powiatach do środy do wieczora (do około godz. 20). Średnia prędkość tego wiatru to 50 km/godz., w porywach do 80 km/godz.

 

Natomiast ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia nad Bałtykiem w woj. pomorskim obowiązuje do godz. 9 w środę i dotyczy wahania stanów wody w rzekach w strefie stanów wysokich, lokalnie w rejonie Zatoki Gdańskiej powyżej stanów ostrzegawczych - ostrzegł IMGW. 

 

Sztorm na Bałtyku, oblodzone szlaki w Karkonoszach

 

Do godz. 10-11 w środę na Bałtyku będzie panował sztorm. Wiatr ma mieć 8-9, a w porywach 10 w skali Beauforta. Możliwe są też deszcz ze śniegiem i burze.

 

Trudne warunki panują także w górnych partiach Karkonoszy. - Wieje silny wiatr z prędkością ok. 111 km/h. Temperatura wynosi minus siedem stopni Celsjusza, ale odczuwalna jest znacznie niższa. Pada śnieg i tworzą się zaspy oraz zamiecie śnieżne - powiedział Ryszard Jędrecki, dyżurny ratownik Grupy karkonoskiej GOPR.

 

ZOBACZ: Po tragedii w Bukowinie. Plaga nielegalnych budowli w Zakopanem. Właściciele walczą z nakazami rozbiórki

 

Wiele szlaków jest zamkniętych, m.in. do schroniska Samotnia przy domku myśliwskim, droga jubileuszowa na Śnieżkę oraz szlaki w rejonie Śnieżnych Kotłów i Kotła Łomniczki.

 

Z powodu warunków niedostępne są wyższe partie Karkonoszy również dla narciarzy, ponieważ nie działają tam wyciągi narciarskie. Do dyspozycji przebywających w kurortach są tylko krótsze stoki zjazdowe w pobliżu miejscowości.

 

Między innymi w Szklarskiej Porębie działają jedynie dwa wyciągi – jeden orczykowy i krzesełkowy Szrenica I; narciarze mają do dyspozycji tylko nartostradę Puchatek oraz trzy inne trasy; siedem tras, w tym te najdłuższe jak Lolobrygida czy trasa FIS są zamknięte.

 

Niebezpiecznie jest także w Tatrach. IMGW zanotował porywy wiatru osiągające prędkość 80 km/h. 

 

Niż "Sabina" nadszedł nad Polskę

 

Silny wiatr w Polsce był wywołuje głęboki i rozległy niż nazwany w Niemczech "Sabiną". O jego nadciąganiu nad Polskę meteorolodzy informowali w niedzielę - kulminacja nastąpiła w nocy z niedzieli na poniedziałek.

 

ZOBACZ: Sztorm Ciara. Nie żyją dwie osoby

 

Pierwszy - najniższy - stopień ostrzeżenia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

 

Ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia oznacza, że obserwowane lub prognozowane stany wody układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, ale poniżej stanów alarmowych.

 

Zobacz aktualną prognozę pogody Polsat News

 

  

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie