Dzień numeru 112. Premier podziękował operatorom

Polska
Dzień numeru 112. Premier podziękował operatorom
PAP/Rafał Guz
Dzień Numeru Alarmowego 112 jest w Europie obchodzony 11 lutego.

- Bez was nie byłoby wielu ocalonych istnień - powiedział do operatorów numeru 112 premier Mateusz Morawiecki z okazji dnia tego numeru, który w Europie obchodzony jest 11 lutego.

Podczas obchodów zorganizowanych z tego powodu szef rządu mówił, że operatorzy wykonują przepiękną i ważną społecznie pracę. - W różnych kontekstach mówi się często, że kto ratuje jedno życie, to tak, jakby ratował cały świat. Dla normalnego człowieka ratowanie ludzkiego życia w codziennych okolicznościach jest rzadkie, wyjątkowe. W waszym przypadku (...) mierzycie się z takim problemami bardzo często - mówił premier.

 

- "Bez Was, drodzy operatorzy numeru 112, nie byłoby wielu ocalonych istnień - podkreślił. 0 Jesteśmy Wam - wszyscy Polacy - za to ogromnie wdzięczni. Za waszą cierpliwość, za waszą pracę, za wasze powołanie - dodał.

 

- Polska byłaby bez Was na pewno mniej bezpieczna. Polacy byliby mniej bezpieczni. Wy, w zespoleniu ze służbami specjalnymi, z policją, Państwową Strażą Pożarną, Ochotniczą Strażą Pożarną, ze służbami ratowniczymi i medycznymi stanowicie kopułę bezpieczeństwa nad Rzeczpospolitą, nad jej obywatelami - podsumował.

 

ZOBACZ: Alarmujące dane GUS. Demograficzna katastrofa w Polsce

 

Aplikacja dla osób z dysfunkcją słuchu i mowy

 

Szef MSWia Mariusz Kamiński podkreślił, że nieprzypadkowo również we wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy dotyczącej centrów powiadamiania ratunkowego. Jak dodał, "już niedługo" parlament będzie mógł procedować nad tym projektem. - Tak, żeby wzmocnić instytucję, którą tworzycie, tak, żeby nadać dodatkowy status pracownikom tej instytucji - wskazał. - Wykonujecie niezwykle ważne zadanie z punktu widzenia obywateli, z punktu widzenia państwa, to wy ratujecie ludzkie życie, ludzkie zdrowie, ludzkie mienie. Wasza praca jest niezwykle doceniana i przez obywateli, i przez ministerstwo, i przez rząd - mówił minister.

 

Kamiński wskazywał, że centra wyposażane są w nowe instrumenty tak, by skutecznie pomagać Polakom. - Nie przypadkiem są dzisiaj z nami przedstawiciele stowarzyszeń grupujących osoby niedosłyszące. Od stycznia powszechna jest już aplikacja dla osób z dysfunkcją słuchu i mowy, aby mogli oni skutecznie skontaktować się z numerem alarmowym - powiedział.

 

Podczas uroczystości szef MSWiA wraz z premierem wyróżni grupę pracowników CPR, którzy szczególnie zasłużyli się, wykonując swoje obowiązki.

 

Obowiązuje we wszystkich krajach UE

 

Wprowadzanie numeru 112 w Europie rozpoczęło się na mocy dyrektywy 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 7 marca 2002 r., a od 12 lat jest to numer ratunkowy obowiązujący we wszystkich krajach UE. W razie zagrożenia życia lub zdrowia można się połączyć z operatorem bezpłatnego numeru 112 i uzyskać pomoc.

 

Dzień Numeru Alarmowego 112 jest w Europie obchodzony 11 lutego. W Polsce jest 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego - w każdym mieście wojewódzkim, a na Mazowszu w Warszawie i Radomiu. Pracuje w nich ponad 1300 osób, którzy zarejestrowali w ubiegłym roku ponad 22 mln zgłoszeń.

zdr/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie