W Wenecji rusza system liczenia turystów

Świat
W Wenecji rusza system liczenia turystów
Commons.wikimedia.org/ Martin Falbisoner
Celem projektu ma być m.in. monitoring napływu turystów i tempa, w jakim się to odbywa

W Wenecji gotowy jest już system liczenia turystów. Składa się z 34 urządzeń, które będą ustawione w głównych punktach miasta. Zostaną włączone podczas rozpoczynającego się w sobotę karnawału nad Canal Grande, gdzie jak co roku oczekiwane są tysiące ludzi.

Pierwsza faza liczenia będzie miała charakter eksperymentalny a jej celem ma być monitoring napływu turystów i tempa, w jakim się to odbywa.

 

Możliwość sterowania ruchem turystów

 

- Powstał system będący połączeniem czujników, kamer i sieci wifi, by móc stale obserwować sytuację na podstawie przesyłanych danych - - powiedziała szefowa wydziału turystyki w zarządzie miasta Paola Mar. Jak wyjaśniła, zbierane informacje będą przetwarzane przez specjalny program komputerowy, który wskaże gęstość zaludnienia w konkretnym miejscu i momencie oraz prędkość przemieszczania się ludzi.

 

Dzięki temu można będzie przewidzieć, o której dokładnie godzinie grupa pieszych dotrze do szczególnie zatłoczonego punktu w Wenecji i z wyprzedzeniem skierować ich inną trasą nie blokując przy tym ruchu.

 

ZOBACZ: Wenecja: szyby wokół bazyliki św. Marka mają chronić przed wysoką wodą. Nowatorski projekt

 

System 34 urządzeń najnowszej generacji podczas fazy testowej już pozwolił ustalić, jakimi trasami turyści docierają najczęściej do najsłynniejszych miejsc w Wenecji, czyli na plac Świętego Marka i most Rialto.

 

Precyzyjny program monitoringu 

 

Program monitoringu jest tak precyzyjny, że nie identyfikując osób, możliwe będzie ustalenie na podstawie danych z telefonów komórkowych miejsca pochodzenia przybyszów. Będzie się to odbywać przy absolutnym poszanowaniu prywatności- zapewnili przedstawiciele władz miejskich.

 

Zaznaczyli, że analizując uzyskane dane będzie można dowiedzieć się nie tylko, skąd przyjeżdżają turyści, ale także na jak długo zatrzymują się w mieście.

 

Szacuje się, że rocznie do Wenecji przybywa ponad 20 milionów osób.

 

Pierwszych tłumów w Wenecji należy spodziewać się w sobotę wieczorem, podczas inauguracji karnawału. Otworzy go spektakl „światło i dźwięk” na wodzie. Będzie to - jak zapowiedziano - pełne emocji połączenie akrobacji, tańca, muzyki i pokazów na łodziach. 

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie