Zabawa, miłość, szaleństwo. Wenecja po powodziach szykuje się do karnawału

Kultura
Zabawa, miłość, szaleństwo. Wenecja po powodziach szykuje się do karnawału
Pixabay/ukraine13
Podczas karnawału wystąpi około 300 artystów

Zabawa, miłość , szaleństwo – to tematy tegorocznego karnawału w Wenecji, który odbędzie się od 8 do 25 lutego. W przedstawionym programie największej takiej imprezy w Europie jest ponad 150 wydarzeń; będą wśród nich bale, koncerty, spektakle, pokazy. Wystąpi około 300 artystów, odbędzie się 50 imprez dla dzieci.

Jak co roku oczekiwane są dziesiątki tysięcy ludzi z całego świata, którzy zobaczą Wenecję trzy miesiące po rekordowej powodzi. Miasto szybko wróciło do normalnego życia i czeka na turystów, których liczba w ostatnich tygodniach znacznie spadła z powodu tzw. wysokiej wody.

 

Niespodzianka na walentynki

 

Najważniejszy wenecki plac - świętego Marka - będzie, począwszy od 15 lutego, miejscem spotkań, widowisk i pokazów przez 10 dni. Dzień wcześniej w karnawałowej atmosferze odbędą się tam huczne obchody walentynek. Jaki będzie przebieg święta zakochanych - nie ujawniono. To będzie wielka niespodzianka i prawdziwa nowość - ogłosiły władze miejskie.

 

ZOBACZ: Wenecja "porzucona". Turyści masowo odwołują rezerwacje

 

Hasło karnawału brzmi: "Życie jest szaloną zabawą, w której serce ma zawsze rację". Jak wyjaśnił burmistrz Luigi Brugnaro, nawiązuje ono także do słów Erazma z Rotterdamu: "Całe życie ludzkie czymże jest innym jak nie jakąś komedią, w której każdy występuje w innej masce?".

 

"Wenecja znów błyszczy"

 

Dyrektor artystyczny karnawału Massimo Checchetto powiedział, że cała impreza poświęcona będzie miłości, której towarzyszyć będzie radość zabawy i "odrobina szaleństwa".

 

Na sobotę 8 lutego, dzień inauguracji, zapowiedziano tradycyjny spektakl na wodzie, czyli pokaz tańców, światła i dźwięku na łodziach na kanale w dzielnicy Cannaregio.

 

ZOBACZ: Wenecja wraca do normalnego życia po ostatnich powodziach

 

W niedzielę 16 lutego odbędzie się kulminacyjne wydarzenie; Lot Anioła z dzwonnicy świętego Marka, czyli spektakularny zjazd młodej wenecjanki na linach na plac przed bazyliką.

 

- Wenecja znów błyszczy- zapewnił burmistrz Brugnaro. Zachęcił turystów, by przyjechali na dłużej, a nie „wpadali” tylko na chwilę.

 

Podczas prezentacji bogatego programu wydarzeń władze miejskie wystosowały specjalny apel do świata podkreślając: "Wenecja podniosła się po wysokiej wodzie i gotowa jest przyjąć każdego gościa".

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie