Rozebrano pomnik wdzięczności Armii Czerwonej. Jego części mogą trafić do Muzeum Zimnej Wojny

Polska
Rozebrano pomnik wdzięczności Armii Czerwonej. Jego części mogą trafić do Muzeum Zimnej Wojny
Polsat News
Obowiązek rozbiórki pomnika nałożył na Leszno wojewoda

W piątek w Lesznie (Wielkopolskie) rozebrany został pomnik wdzięczności Armii Czerwonej. W jego miejscu prezydent miasta chciałby ustawić głaz upamiętniający 100-lecie powrotu Leszna w granice Rzeczypospolitej.

Monument znajdował się u zbiegu ulic Starozamkowej i Lipowej, powstał tuż po zakończeniu II wojny światowej. Znajdowały się na nim dwie tablice z napisem w języku polskim i rosyjskim: "Wieczna chwała Bohaterom poległym w walce o wolność i niepodległość Związku Radzieckiego i Polski!".

 

Obowiązek rozbiórki nałożył wojewoda

 

Jak powiedziała Lucyna Gbiorczyk z Urzędu Miasta Leszna, obowiązek rozbiórki pomnika nałożył na Leszno wojewoda. Dodała, że jego części zostaną na razie zmagazynowane na terenie Miejskiego Zakładu Zieleni w Lesznie.

 

ZOBACZ: Chciała upamiętnić Żydówkę wydaną Niemcom przez Czeszkę. Straciła pracę

 

W trakcie rozbiórki na miejscu był m.in. pracownik poznańskiego oddziału IPN. Jak powiedział w piątek dr Tomasz Ceglarz z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Poznaniu, niewykluczone, że elementy pomnika docelowo miałyby trafić do Muzeum Zimnej Wojny w Podborsku, na ekspozycję, której elementem mają być m.in. pomniki upamiętniające żołnierzy Armii Czerwonej.

 

W miejscu pomnika stanie nowy?

 

W miejscu rozebranego pomnika prezydent miasta chciałby postawić głaz upamiętniający przypadającą w tym roku setną rocznicę powrotu Leszna w granice Rzeczypospolitej. Gbiorczyk podała, że prezydent przedstawił swoją propozycję miejskim radnym. To oni podejmą ostateczną decyzję w tej kwestii.

 

Pierwotnie przy monumencie byli pochowani rosyjscy żołnierze, którzy zginęli w walkach w okolicach miasta. Ich ciała ekshumowano i pochowano na cmentarzu w Rawiczu. Obchody 100. rocznicy powrotu miasta do macierzy świętowano w Lesznie w ubiegłym miesiącu. Leszno włączono w granice kraju na mocy traktatu wersalskiego 17 stycznia 1920 roku.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie