Kwarantanna na wycieczkowcu Diamond Princess. Kolejne przypadki koronawirusa

Świat
Kwarantanna na wycieczkowcu Diamond Princess. Kolejne przypadki koronawirusa
PAP/EPA/FRANCK ROBICHON
Pasażerowie wycieczkowca Diamond Princess mają zakaz opuszczania swoich kajut

Kolejne 10 przypadków koronawirusa wykryto w środę u pasażerów statku wycieczkowego Diamond Princess, który cumuje na redzie portu w Jokohamie. Na pokładzie jest ponad 2600 pasażerów i 1045 członków załogi.

Wycieczkowiec Diamond Princess należący do korporacji Carnival Japan, japońskiej filii amerykańsko-brytyjskiego operatora wycieczkowców, wypłynął z Jokohamy 20 stycznia z 2666 pasażerami, z ponad 50-ciu krajów świata, w tym Polski, na pokładzie i wrócił 3 lutego.

 

10 nowych przypadków

 

Wśród pasażerów był 80-letni obywatel Chin, u którego stwierdzono obecność koronawirusa. Został on 25 stycznia wysadzony na ląd w Hongkongu i przekazany służbom medycznym.

 

ZOBACZ: Polacy uwięzieni na pokładzie wycieczkowca, na którym wykryto koronawirusa

 

W Hongkongu armator postanowił skierować statek do portu w Jokohamie i zorganizował badania lekarskie pasażerów oraz załogi.

 

W poniedziałek wieczorem, po powrocie do portu, dziesięć osób, u których wykryto koronawirusa, przetransportowano z wycieczkowca do szpitali w Jokohamie. W środę z taką samą diagnozą przewieziono do szpitali kolejne dziesięć osób. Są to obywatele Japonii, Chin, Stanów Zjednoczonych, Australii i Filipin. Liczba osób w Japonii zarażonych koronawirusem wzrosła w ten sposób do 45.

 

Zakaz opuszczania kajut

 

Prawie 200 osób, które miały lub mogły mieć kontakt z Chińczykiem pozostawionym na leczenie w Hongkongu, objęto na pokładzie dodatkowymi badaniami lekarskimi. Pozostali pasażerowie i członkowie załogi odbędą pod opieką lekarzy dwutygodniową kwarantannę na pokładzie Diamond Princess. Pasażerowie mają zakaz opuszczania swoich kajut.

 

ZOBACZ: Kwarantanna ponad 7 tys. osób na wycieczkowcach. 10 przypadków koronawirusa

 

Rząd Japonii polecił marynarce wojennej zorganizowanie dostaw żywności na wycieczkowiec oraz wsparcie techniczne i materiałowe załogi.

 

Choroba rozprzestrzeniła się na ponad 20 krajów świata. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd dwa zgony – na Filipinach i w Hongkongu. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie