Była minister finansów kandydatką na stanowisko wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego

Biznes
Była minister finansów kandydatką na stanowisko wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego
commons.wikimedia/Piotr Waniorek/CC BY-SA 4.0
Teresa Czerwińska to była minister finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego

- Przedstawiłem oficjalną kandydaturę prof. Teresy Czerwińskiej, członka zarządu NBP na stanowisko wiceprezesa EBI - poinformował w czwartek minister finansów Tadeusz Kościński. Dzień wcześniej minister poinformował, że jest kandydatem Polski na stanowisko szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Teresa Czerwińska to polska ekonomistka, doktor habilitowany nauk ekonomicznych. W latach 2015–2017 była podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a w latach 2017–2018 podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów. W rządzie Mateusza Morawieckiego piastowała funkcje ministra finansów (lata 2018-2019). Od 4 czerwca 2019 r. jest członkiem Zarządu Narodowego Banku Polskiego.

 

ZOBACZ: Polski minister finansów kandydatem na szefa ważnej instytucji unijnej

 

- Jestem zaszczycona nominacją na stanowisko wiceprezesa Europejskiego Banku Inwestycyjnego; wybór przedstawiciela Polski będzie oznaczał wzrost pozycji naszego kraju w zarządzie EBI - przekazała w czwartek Czerwińska, członek zarządu NBP.

 

Całkowicie poświęca się bieżącej pracy

 

- Europejski Bank Inwestycyjny jest największym na świecie bankiem rozwojowym i partnerem o znaczeniu strategicznym dla Polski. Jestem zaszczycona nominacją na stanowisko wiceprezesa EBI. Wybór przedstawiciela Polski będzie oznaczał wzrost pozycji naszego kraju w zarządzie EBI, co będzie świadczyć o docenieniu naszego kraju na arenie międzynarodowej - poinformowała Czerwińska.

 

Jednocześnie zaznaczyła, że do czasu zakończenia głosowania wśród państw członkowskich i ewentualnego powołania "całkowicie poświęca się bieżącej pracy w NBP".

 

EBI to instytucja Unii Europejskiej udzielająca kredytów długoterminowych, jej udziałowcami są państwa członkowskie. EBI pozyskuje środki finansowe na rynkach kapitałowych i udziela kredytów na preferencyjnych warunkach na projekty wspierające cele UE.

bas/ PAP, polsatnews.pl

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze