"Działania Juszczyszyna mają cechy powodujące destrukcję w wymiarze sprawiedliwości"

Polska
"Działania Juszczyszyna mają cechy powodujące destrukcję w wymiarze sprawiedliwości"
Polsat News
Piotr Falkowski i Ryszard Kalisz w programie "Polityka na Ostro"

- Działania sędziego Juszczyszyna mają cechy powodujące destrukcję w wymiarze sprawiedliwości, bo czym innym jest podważanie działania innego sędziego - powiedział w "Polityce na Ostro" rzecznik Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Piotr Falkowski. Jego słowa skomentował adwokat i były szef MSWiA Ryszard Kalisz.

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego orzekając w II instancji zawiesiła we wtorek w czynnościach olsztyńskiego sędziego Pawła Juszczyszyna oraz obniżyła o 40 proc. jego wynagrodzenie na czas trwania tego zawieszenia. Zawieszenie ma związek z wydanym przez Juszczyszyna postanowieniem, w którym nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.

 

ZOBACZ: Zawieszony sędzia Juszczyszyn przyszedł do sądu. Jego sprawa spadła z wokandy

 

Juszczyszyn uznając, że Izba Dyscyplinarna SN "nie jest sądem w rozumieniu prawa UE", a przez to nie jest sądem "w rozumieniu prawa krajowego", w środę stawił się w Sądzie Rejonowym w Olsztynie, gotowy do orzekania. Rzecznik olsztyńskiego sądu poinformował jednak, że sprawa, w której uczestniczy Juszczyszyn, została zdjęta z wokandy, ponieważ inny sędzia jest chory.

 

"Zaczął zajmować się sposobem powołania organu" 

 

- Sędzia Juszczyszyn stwierdził, że ten drugi sędzia (orzekający w drugiej instancji - red.) być może nie jest sędzią i że trzeba to sprawdzić. By to sprawdzić zaczął zajmować się nie tyle sposobem powołania samego sędziego, który orzekał w pierwszej instancji - sędziego Sądu Rejonowego z Lidzbarka Warmińskiego - tylko zaczął się zajmować sposobem powołania organu, który uczestniczył w sposobie powołania tegoż sędziego - mówił w "Polityce na Ostro" rzecznik Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego Piotr Falkowski.

 

Rzecznik zastanawiał się "jak daleko można się posunąć w zwykłej sprawie cywilnej dot. kwestii zapłaty".

 

WIDEO: Piotr Falkowski i Ryszard Kalisz w programie "Polityka na Ostro"

 

 

- Cały problem polega na tym, dostojny panie rzeczniku, że jak się orzeka najdrobniejszą sprawę obywatela, to ten obywatel, jak sąd Rzeczypospolitej wyda wyrok, to musi być pewny tego wyroku - odpowiedział Falkowskiemu Ryszard Kalisz.

 

- Jeżeli się okazało, że osoba, która wydała wyrok została powołana na sędziego przez niekonstytucyjnie, bezprawnie powołany organ, to wtedy ta osoba nie jest sędzią - mówił b. szef Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.


Dotychczasowe odcinki programu można obejrzeć tutaj.

prz/bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie