Obniżki cen na stacjach paliw z powodu... koronawirusa

Biznes
Obniżki cen na stacjach paliw z powodu... koronawirusa
Piqsels/Public Domain
Epidemia koronawirusa wywołała spadki cen ropy naftowej

Ostre spadki cen ropy naftowej wywołane epidemią koronawirusa i wyraźne obniżki cen paliw w polskich rafineriach spowodowały, że kierowcy płacą mniej za tankowanie - wskazali w środę analitycy portalu e-petrol.

Jak podali w środę analitycy e-petrol, w ostatnim tygodniu o grosz potaniały benzyna 98-oktanowa i olej napędowy, które w sprzedaży detalicznej oferowane są średnio po 5,26 i 5,12 zł za l. O 2 grosze na litrze staniały benzyna Pb95 i autogaz, które kosztują przeciętnie 4,92 i 2,31 zł.

 

Ceny w poszczególnych województwach


Wskazali, że popularna "95-tka" kosztuje najmniej w województwie świętokrzyskim: litr kosztuje 4,81 zł. Na Śląsku najtańsze są benzyna Pb98 i olej napędowy, których średnie ceny wynoszą odpowiednio 5,08 i 5,04 zł/l (tyle samo za diesla płaci się też w województwie lubuskim).

Najniższe ceny autogazu e-petrol.pl odnotował na Opolszczyźnie, tu litr kosztuje średnio 2,13 zł.

 

ZOBACZ: Taksówkarz walczy z "histerią koronawirusa". Wybrał nietypowy sposób


Według portalu za Pb95 najwięcej kierowcy płacą na stacjach Warmii i Mazur, gdzie litr kosztuje 5 zł. Na Kujawach i Pomorzu najdroższa jest zaś benzyna Pb98, za która trzeba zapłacić 5,33 zł za l.

Najwyższe ceny diesla e-petrol.pl odnotował na Warmii i Mazurach oraz na Mazowszu, gdzie litr tego paliwa kosztuje średnio 5,19 zł. W województwie mazowieckim oraz małopolskim najwięcej kierowcy płacą również za autogaz - litr kosztuje tam 2,39 zł.

 

Koronawirus z Chin


Epidemia koronawirusa wybuchła w grudniu 2019 r. w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Według najnowszych danych ogłoszonych w środę przez władze chińskie liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w tym kraju wzrosła do 491. W całych Chinach zarażonych jest prawie 25 tys. osób. Choroba rozprzestrzeniła się na ponad 20 krajów świata. Poza Chinami kontynentalnymi odnotowano dotąd dwa zgony - na Filipinach i w Hongkongu.

 

ZOBACZ: Koronawirus jeszcze groźniejszy. Zmutował i łatwiej się nim zarazić


Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w ub. tygodniu, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi obecnie zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Według definicji WHO, międzynarodowy stan zagrożenia wymaga skoordynowanych działań międzynarodowych, m.in. dotyczących informowania o przypadkach zakażenia.

Z powodu epidemii decyzje o tymczasowym wstrzymaniu lub zmniejszeniu liczby lotów ogłosiło też wielu światowych przewoźników, m.in. PLL LOT, Lufthansa, Finnair, Lion Air, British Airways, Air Seoul czy Air France.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie