Zmuszał nastoletnie Polki do prostytucji. Skazał go szwedzki sąd

Świat
Zmuszał nastoletnie Polki do prostytucji. Skazał go szwedzki sąd
Zdj. ilustracyjne/ Pixabay
Policja ustaliła, że mieszkający w Szwecji Irakijczyk zmuszał do prostytucji nastolatki za pomocą alkoholu i narkotyków

25-letni obywatel Iraku został skazany przez sąd w Sztokholmie na dwa lata i dziewięć miesięcy więzienia za zmuszanie do prostytucji nastoletnich Polek  - pisze we wtorek szwedzki dziennik "Dagens Nyheter".

Mężczyzna nazwany w artykule Khalid poznawał polskie nastolatki przez internet, następnie proponował im przyjazd do Szwecji i połowę pieniędzy ze sprzedaży usług seksualnych. Na miejscu zmuszał je do częstych spotkań z mężczyznami oraz żądał od nich spłacenia długu za wynajem mieszkania.

 

Sprawa wyszła na jaw, gdy 17-letnia Polka o imieniu Maria z północnej Polski uciekła przed goniącym ją klientem do kawiarni w centrum Sztokholmu, a świadkowie zaalarmowali policję. "Dagens Nyheter" opisuje historię Marii. Mająca wówczas 16 lat dziewczyna borykała się z kłopotami w domu oraz szkole.

 

"Handel ludźmi i stręczycielstwo"

 

W wyniku śledztwa szwedzka policja ustaliła, że mieszkający w Szwecji Irakijczyk zmuszał do prostytucji nastolatki za pomocą alkoholu i narkotyków. W wynajmowanym przez niego mieszkaniu znaleziono przedmioty mogące służyć seksualnej przemocy. Przypadek Marii prokuratura zakwalifikowała jako handel ludźmi, a dwóch innych Polek jako stręczycielstwo. Khalid został także skazany za posiadanie narkotyków.

 

ZOBACZ: Były marszałek skazany. Sąd uznał, że molestował, ale nie próbował zgwałcić

 

Jak pisze "Dagens Nyheter", wyrok w sprawie Irakijczyka jest przełomowy, gdyż po raz pierwszy szwedzki sąd uznał ogłaszanie na portalu randkowym za formę stręczycielstwa. Khalid zeznał, że jedynie pomagał w napisaniu ogłoszeń w internecie. Mężczyźni, którzy płacili za usługi seksualne nastolatek, byli zarejestrowanymi użytkownikami tego samego portalu randkowego. Zostali oni skazani na karę grzywny.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie