Wiadomo, kiedy poznamy datę wyborów prezydenckich

Polska
Wiadomo, kiedy poznamy datę wyborów prezydenckich
Polsat News
O dacie wyborów prezydenckich decyduje marszałek Sejmu

W środę 5 lutego marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosi datę wyborów prezydenckich - wynika z nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej. I tura może odbyć się w trzech majowych terminach: 3, 10 lub 17 dnia miesiąca. Do urn podczas ewentualnej II tury pójdziemy 17, 24 lub 31 maja.

Zgodnie z konstytucją, wybory prezydenta Rzeczypospolitej zarządza marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującej głowy państwa, wyznaczając datę wyborów na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów.

 

ZOBACZ: Dominik Tarczyński obejmie dodatkowy mandat w PE po brexicie. Jest decyzja marszałek Sejmu

 

100 dni przed upływem kadencji prezydenta wypada we wtorek 28 kwietnia 2020 r., 75 dni przed upływem kadencji, to sobota 23 maja. Oznacza to, że wybory prezydenckie zostaną wyznaczone na jedną z niedziel maja: 3, 10 lub 17.

 

Po decyzji marszałek Sejmu ruszy kampania wyborcza

 

Kodeks wyborczy określa, że marszałek Sejmu zarządza wybory nie wcześniej niż na siedem miesięcy i nie później niż na sześć miesięcy przed upływem kadencji urzędującego prezydenta. Marszałek Witek powinna więc zarządzić wybory między drugim tygodniem stycznia 2020 r. a pierwszym tygodniem lutego.

 

ZOBACZ: Kosiniak-Kamysz: chciałbym, żeby Polska zajęła miejsce Wielkiej Brytanii przy głównym stole UE

 

Formalnie kampania wyborcza ruszy po opublikowaniu postanowienia w sprawie wyborów w "Dzienniku Ustaw".

 

W wyborach prezydenckich zwycięża ten kandydat, który otrzymał więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska wymaganej większości, 14 dni później odbywa się druga tura wyborów, do której przechodzi dwoje kandydatów z najlepszymi wynikami. W drugiej turze zwycięża kandydat, który otrzymał więcej głosów.

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie