Rekompensaty za podwyżki cen prądu. Wicepremier zdradził szczegóły

Biznes
Rekompensaty za podwyżki cen prądu. Wicepremier zdradził szczegóły
Polsat News

- Jest już gotowy projekt ustawy o rekompensatach za tegoroczne podwyżki cen prądu - poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Dodał, że skieruje go we wtorek do zespołu programowania prac rządu, co rozpocznie ścieżkę legislacyjną. W projekcie przewidziano pełną rekompensatę 12-proc. podwyżek rachunków za prąd do domów.

Sasin powiedział RMF FM, że jest już gotowy projekt ustawy o rekompensatach za tegoroczne podwyżki cen prądu. - Jeszcze dziś skieruję go do zespołu programowania prac rządu, co rozpocznie ścieżkę legislacyjną - zapowiedział wicepremier.

 

Z projektu ustawy wynika, że rekompensaty mają być wypłacane w przyszłym roku. Trzeba będzie złożyć wniosek i rekompensata zostanie nam odliczona od pierwszego przyszłorocznego rachunku.

 

ZOBACZ: Gigantyczne długi Polaków za nieopłacone rachunki domowe. Najnowsze dane

 

- Rekompensaty będą wypłacane w następnym roku, czyli wraz z pierwszym rachunkiem wystawianym za przyszły rok. Koncepcja jest taka, że będzie to odliczane od pierwszego rachunku w 2021 roku - tłumaczył Sasin.

 

Skarb Państwa zapłaci 3 mld złotych

 

Projekt obejmuje nie tylko klientów spółek państwowych: PGE, Energa, Enea i Tauron, ale także prywatnych, jak działająca w Warszawie spółka Innogy. Z rekompensaty skorzystają tylko ci klienci, których miesięczne zarobki nie przekraczają 7 tys. zł brutto, czyli mniej więcej 5 tys. 100 zł na rękę.

 

Sasin dodał, że rekompensaty, które będą kosztować budżet państwa ok. 3 mld złotych, trafią do osób mieszczących się w pierwszym progu podatkowym. - Oczywiście chodzi o osobę, na którą rachunek jest wystawiany - wyjaśnił.

 

ZOBACZ: "Nie możemy zaklinać rzeczywistości". Sasin w Polsat News o podwyżkach cen prądu

 

W połowie stycznia br. wicepremier informował, że rekompensaty mają dla "niemal wszystkich", jednak dlatego, że Polska jest ograniczona regulacjami unijnymi dotyczącymi niedozwolonej pomocy publicznej dla firm energetycznych, "powszechność tych rekompensat nie może być całkowita".

wka/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie