Brakuje miejsc dla chorych w Wuhan. Miasto zamienia centra kulturowe na szpitale

Świat
Brakuje miejsc dla chorych w Wuhan. Miasto zamienia centra kulturowe na szpitale
PAP/EPA/STRINGER
Akcja przystosowywania budynków zaczęła się w poniedziałek, a we wtorek rano wstawiono już setki łóżek

Ogarnięte epidemią koronawirusa miasto Wuhan w środkowych Chinach wciąż boryka się z niedoborem miejsc w szpitalach. Państwowa agencja Xinhua donosi we wtorek o planie przekształcenia w tymczasowe szpitale centrum sportowego, konferencyjnego i kulturalnego.

W Chinach potwierdzono do tej pory ponad 20 tys. zakażeń, a 426 osób zmarło. W samym Wuhanie wirusa wykryto już u 6384 osób i odnotowano 313 zgonów. Tylko w ciągu jednej doby we wtorek w Wuhanie potwierdzono 1242 zakażenia.

 

Zakażonych ponad 75 tys. osób?

 

Komentatorzy zwracają uwagę, że z powodu przeciążenia szpitali i niedostatku sprzętu wiele osób w Wuhanie mogło wciąż nie zostać przebadanych, nawet jeśli zachorowały. Według rozmówców dziennika "New York Times" w mieście bardzo trudno jest pomoc lekarską, a nawet diagnozę wirusa.

 

ZOBACZ: „Solne” maseczki na twarz pomogą w walce z nowym chińskim koronawirusem

 

Eksperci z Uniwersytetu Hongkońskiego (HKU) oceniali niedawno, że 25 stycznia w mieście mogło już być zakażonych nawet ponad 75 tys. osób.

 

Szpital w 10 dni

 

Pierwszych pacjentów zaczął w poniedziałek przyjmować szpital Huoshenshan, zbudowany i wyposażony w ciągu zaledwie 10 dni w ramach ogólnokrajowej odpowiedzi na epidemię. Drugi taki szpital, Leishenshan, jest obecnie w budowie. Łącznie mają one pomieścić 2,6 tys. zarażonych.

 

ZOBACZ: Koronawirus z Wuhan. Grupa G7 podjęła ważną decyzję

 

Według Xinhua służby medyczne w Wuhanie przekształcają w tymczasowe szpitale również centrum sportowe Hongshan, międzynarodowe centrum konferencyjne i wystawiennicze w Wuhanie, a także jedno z centrów kulturalnych. W sumie mają one przyjąć 3,4 tys. pacjentów.

 

Akcja przystosowywania budynków zaczęła się w poniedziałek, a we wtorek rano wstawiono już setki łóżek – podała chińska agencja.

 

By powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, chińskie władze objęły Wuhan i kilkanaście innych miast w prowincji Hubei kwarantanną.

 

Ograniczenia przemieszczania się wprowadziły również władze leżącego setki kilometrów od Wuhanu miasta Wenzhou w prowincji Zhejiang.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie