Samolot pasażerski awaryjnie lądował w Madrycie. "Oderwała się część podwozia" [ZDJĘCIA]

Świat

Samolot Boeing 767 linii Air Canada zawrócił do Madrytu i lądował awaryjnie. Według hiszpańskiej telewizji TVE podczas startu maszyny, krótko po 14:30, doszło do uszkodzenia opony, a jej fragment miał z kolei doprowadzić do destrukcji jednego z dwóch silników. Maszyna w asyście myśliwców wylądowała bez problemów około godz. 19:00. Na pokładzie samolotu było 128 pasażerów i załoga.

Samolot linii Air Canada wystartował z lotniska Madryt-Barajas do Toronto. Po 30 minutach maszyna musiała zawrócić. Lądowanie Boeinga 767 nastąpiło już po zapadnięciu zmroku około godz. 19:10 czasu polskiego na wcześniej przygotowanym pasie, przy którym zgromadziło się kilkadziesiąt pojazdów straży pożarnej oraz ambulansów.

 

Lądowanie w asyście straży i karetek

 

Jeden z pasażerów samolotu, z którym po awaryjnym lądowaniu rozmawiała telewizja TVE, wyjaśnił, że krótko po starcie pasażerowie usłyszeli eksplozję podwozia. - Po kilkunastu minutach pilot uspokoił nas wyjaśniając, że doszło do pęknięcia jednej z opon. (…) Jesteśmy cali i zdrowi - powiedział podróżny, który udawał się z Madrytu do Toronto.

 

Źródła Reutersa w hiszpańskim resorcie turystyki twierdzą, że awaria maszyny dotyczyła dwóch kwestii: podwozia i silnika samolotu. Pęknąć miała także jedna z dziesięciu opon boeinga.

 

ZOBACZ: LOT zawiesza połączenia z Chinami. Do Pekinu poleci jeszcze jeden samolot

 

Pilot, z którym podczas lotu nawiązał kontakt dziennik "El Mundo", wyjaśnił, że krótko po starcie zdał sobie sprawę z awarii i przystąpił do przygotowywania samolotu do awaryjnego lądowania na lotnisku Barajas.

 

Ignacio Montesinos, rzecznik hiszpańskiego operatora lotniska, powiedział serwisowi Bloomberg, że piloci maszyny są "w pełni przeszkoleni na ewentualność" awaryjnego lądowania.

 

Na pokładzie samolotu było 128 pasażerów oraz załoga. W sumie było to 131 osób.

 

Według trasy lotu AC837 na portalu Flightradar24, Boeing 767 krążył przez wiele godzin wokół stolicy Hiszpanii, spalając w tym czasie nadmiar paliwa.

Flightradar24

Jeden z pasażerów samolotu udostępnił w sieci nagrania, na których widać było asekurujący maszynę myśliwiec. Na jednym z nagrań widać także sytuację z pokładu samolotu i pasażerów, którzy podczas lotu siedzieli spokojnie zajmując nieliczne fotele. W zalezności od wersji Boeing 767 przyjmuje na pokład od 181 do 375 osób.

 

 

Międzynarodowy port lotniczy Adolfo Suárez-Barajas w Madrycie jest głównym lotniskiem Hiszpanii. Miesięcznie korzysta z niego 5,5 miliona pasażerów.

 

Takim samolotem awaryjnie lądował kapitan Wrona

 

Numer rejestracyjny maszyny Air Canada to C-GHOZ. Boeing 767-300ER jest produkowany od 1989 roku. 

 

Od 1991 roku model B767-300ER był wykorzystywany przez LOT na długodystansowych trasach z Warszawy do Nowego Jorku, Chicago, Toronto, Pekinu i Hanoi.

 

B767-300ER zostały zastąpione nowymi Boeingami 787-8 Dreamliner.

 

1 listopada 2011 roku boeing tego typu lecący z Newark (USA) do Warszawy awaryjnie lądował na lotnisku Okęcie na skutek problemów z podwoziem maszyny.

 

Było to jedyne w historii tego portu lotniczego lądowanie ze schowanym podwoziem. Kapitanem lotu był wówczas Tadeusz Wrona.

 

WIDEO - lądowanie awaryjne kanadyjskiego Boeinga 767 w Madrycie. Materiał "Wydarzeń"

  

Drony i alarm w pobliżu pasa startowego

 

Trzy godziny przed incydentem z boeingiem lecącym do Kanady madryckie lotnisko zamknęło przestrzeń powietrzną z powodu dronów latających w pobliżu pasa startowego. Wszystkie loty w kierunku stolicy Hiszpanii zostały przekierowane w inne części kraju - informował "El Pais". W tym czasie na niebie w okolicach Madrytu krążyło w powietrzy co najmniej kilka maszyn czekających na decyzję o lądowaniu.

 

Hiszpańska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (AESA) napisała na swoim oficjalnym koncie na Twitterze, że "latanie dronami w pobliżu lotniska stanowi poważne naruszenie przepisów lotniczych i może skutkować karami pieniężnymi w wysokości do 90 tys. euro".

 

 

zdr/hlk/ Reuters, Bloomberg, "El Pais", "El Mundo", PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie