Premier Rosji: będziemy deportować obywateli państw zarażonych koronawirusem

Świat
Premier Rosji: będziemy deportować obywateli państw zarażonych koronawirusem
PAP/EPA/Alex Plavevski
Rosja ograniczyła ruch na granicy z Chinami i Mongolią i czasowo zawiesiła wydawanie obywatelom Chin grupowych wiz turystycznych i pracowniczych.

Plan podjętych w Rosji działań mających zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa przewiduje deportowanie obywateli obcych państw, u których go wykryto - poinformował w poniedziałek premier Michaił Miszustin na spotkaniu z wicepremierami.

Miszustin zaznaczył, że koronawirus został w Rosji umieszczony w wykazie chorób niebezpiecznych. - Pozwoli to na deportowanie obywateli obcych państw, jeśli taka choroba zostanie u nich wykryta, a także na wprowadzanie specjalnych środków ograniczających, w tym izolacji i kwarantanny - powiedział premier.

 

Przypomniał, że Rosja ograniczyła ruch na granicy z Chinami i Mongolią i czasowo zawiesiła wydawanie obywatelom Chin grupowych wiz turystycznych i pracowniczych.

 

Odwołane forum inwestycyjne w Soczi

 

Premier zgodził się z propozycją przełożenia forum inwestycyjnego w Soczi, które miało się odbyć w dniach 12-14 lutego. Spośród kilku tysięcy uczestników, którzy zarejestrowali się dotąd na forum, około 500 to obcokrajowcy. Połowa z tych cudzoziemców pochodzi z krajów, w których oficjalnie potwierdzono przypadki koronawirusa.

 

ZOBACZ: Tajlandia: obiecujące wyniki leczenia koronawirusa lekami na HIV i grypę

 

Miszustin zapewnił, że "podjęto wszelkie niezbędne kroki, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się infekcji" koronawirusa w Rosji i że "sytuacja jest pod kontrolą". Zapowiedział ponadto, że Rosja skieruje do Chin pomoc humanitarną.

 

W Rosji poinformowano w piątek o dwóch przypadkach zakażenia koronawirusem. Wykryto go u dwóch obywateli Chin przebywających w azjatyckiej części Rosji: w Kraju Zabajkalskim i w obwodzie tiumeńskim. Ich stan - jak podano - jest stabilny.

 

Koronawirus zabił do tej pory 361 osób w Chinach i jedną na Filipinach. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nowy groźny wirus, wywołujący zapalenie płuc, stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.

emi/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie