Nowy poseł w Sejmie. Zastąpi Tarczyńskiego, który idzie do europarlamentu w wyniku brexitu

Polska
Nowy poseł w Sejmie. Zastąpi Tarczyńskiego, który idzie do europarlamentu w wyniku brexitu
facebook.com/mariuszgosekPL
Wyborcy zadecydowali, abym posłem został - stwierdził Mariusz Gosek, który obejmie mandat posła po Dominiku Tarczyńskim.

Mariusz Gosek, radny wojewódzki z Solidarnej Polski i członek zarządu województwa świętokrzyskiego deklaruje chęć przyjęcia mandatu poselskiego po Dominiku Tarczyńskim. Zgodnie z zarządzeniem marszałek Elżbiety Witek, Tarczyński obejmie dodatkowy, 52 mandat przypadający Polsce w Parlamencie Europejskim po brexicie.

Oznacza to, że mandat Tarczyńskiego w Sejmie zwalnia się. Pierwszą osobą uprawnioną do jego przejęcia jest Mariusz Gosek, na którego jesienią 2019 r. w wyborach parlamentarnych głosowało 4621 osób.

 

Gosek: Startowałem, aby objąć mandat

 

- Startowałem do Sejmu, aby ten mandat objąć. Wyborcy zadecydowali, abym posłem został. Po konsultacjach z panem ministrem Zbigniewem Ziobro zadecydowałem o objęciu mandatu - powiedział Mariusz Gosek.

 

ZOBACZ: Dominik Tarczyński obejmie dodatkowy mandat w PE po brexicie. Jest decyzja marszałek Sejmu

 

Przyjęcie mandatu przez Goska oznacza zmiany personalne na stanowisku członka zarządu województwa świętokrzyskiego. Tę funkcję obejmie najprawdopodobniej Tomasz Jamka, dyrektor Sądu Okręgowego w Kielcach i jednocześnie działacz Solidarnej Polski.

 

- Te ruchy kadrowe wynikają z porozumień koalicyjnych, także na szczeblu centralnym. W momencie, gdy się dokona moje przejście do Sejmu, wszystkie partie będą miały swoich przedstawicieli w zarządzie poza Solidarną Polską, więc wydaje się to naturalne rozwiązanie - powiedział Gosek.

 

Zmiana także w sejmiku wojewódzkim

 

Z kolei pierwszą osobą w kolejności do przejęcia mandatu radnego w sejmiku świętokrzyskiego jest Marcin Piętak, szef Gabinetu Marszałka Województwa oraz prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. W wyborach samorządowych zagłosowało na niego 5430 osób.

 

ZOBACZ: Brexit. Co dalej z Polakami na Wyspach

 

W przypadku przyjęcia mandatu Piętak będzie zmuszony zrezygnować z pełnienia obu piastowanych obecnie funkcji.

 

Mariusz Gosek urodził się w 1982 roku. Jest absolwentem Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. W latach 2005 - 2006 był współpracownikiem wicepremiera Przemysława Gosiewskiego. Od 2006 do 2007 roku pracował jako inspektor w gabinecie wojewody świętokrzyskiego Grzegorza Banasia. Z kolei w latach 2015 - 2019 pełnił funkcję sekretarza generalnego partii Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry.

hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie