Prezydent dla Polsat News: wstrzymuję się z nominacjami sędziowskimi

Polska
Prezydent dla Polsat News: wstrzymuję się z nominacjami sędziowskimi
Polsat News

- Do czasu rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego przez TK, postępowania przed organami, które są w tym sporze, są zawieszone. Podjąłem decyzję, aby wstrzymać się z nominacjami sędziowskimi do czasu rozstrzygnięcia sporu przez TK - powiedział w czwartek Polsat News prezydent Andrzej Duda w czasie wizyty w Pyrzycach.

Reporter Polsat News Wojciech Gaweł zapytał prezydenta, czy podjął już decyzję, czy podpisze nowelę ustaw sądowych. - Decyzja zapadnie w przewidzianym terminie 21 dni. Cały czas analizuję tę sytuację - odpowiedział Andrzej Duda.

 

Prezydent podkreślił jednak, iż "nie ma wątpliwości", że projekt ustawy zawiera "wiele rozwiązań, które są systemowo potrzebne".

 

WIDEO: prezydent Andrzej Duda dla Polsat News: wstrzymuję się z powoływaniem sędziów

 

  

 

Zgodnie z wydanym we wtorek, a opublikowanym w środę postanowieniem TK, do czasu rozstrzygnięcia wniosku marszałek Sejmu ws sporu kompetencyjnego między Sejmem i prezydentem a Sądem Najwyższym, m.in. wstrzymane jest stosowanie uchwały połączonych izb SN z 23 stycznia, począwszy od dnia jej wydania.

 

TK zajmie się wnioskiem marszałek Sejmu 25 lutego. Rozpozna sprawę w pełnym składzie; przewodniczącą składu orzekającego będzie prezes TK Julia Przyłębska, sprawozdawcą - sędzia Krystyna Pawłowicz.

 

ZOBACZ: Grodzki: w mojej ocenie TK nie ma mandatu, aby wypowiadać się na temat orzeczeń SN

 

Zgodnie z uchwałą podjętą 23 stycznia przez trzy Izby SN, nienależyta obsada SN, sądu powszechnego i wojskowego jest wtedy, gdy w jego składzie znajduje się osoba wyłoniona przez KRS w obecnym składzie. W sądzie powszechnym lub wojskowym - zgodnie z uchwałą - nienależyta obsada sądu może być stwierdzona tylko wtedy, gdy w składzie sędziowskim uczestniczy osoba wyłoniona przez obecną KRS, jeżeli wadliwość procesu powoływania go prowadzi w konkretnych okolicznościach do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności.

Uchwała nie ma zastosowania do orzeczeń wydanych przez sądy przed dniem jej podjęcia. Wyjątkiem są orzeczenia Izby Dyscyplinarnej SN; uchwała ma zastosowanie bez względu na datę ich wydania.

 

zdr/prz/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie