Poseł PiS: to, co robi Sąd Najwyższy, to swoisty zamach stanu

Polska
Poseł PiS: to, co robi Sąd Najwyższy, to swoisty zamach stanu
Polsat News
Tomasz Rzymkowski (PiS) jest byłym posłem formacji Kukiz'15.

- Według mnie działania Sądu Najwyższego noszą znamiona zamachu stanu. Na szczęście mamy w Polsce Trybunał Konstytucyjny - powiedział w "Polityce na Ostro" poseł PiS Tomasz Rzymkowski. - Naprawdę idziemy w kierunku katastrofy wymiaru sprawiedliwości - ocenił z kolei Robert Winnicki z Konfederacji.

Sąd Najwyższy zdecydował w ubiegłym tygodniu, że sędziowie wybrani przez Krajową Radę Sądownictwa w obecnym składzie nie mogą orzekać. Postanowił też, że nie mogą oni zasiadać w obsadach sądów.

 

W środę Trybunał Konstytucyjny postanowił z kolei, że "do czasu rozstrzygnięcia wniosku marszałek Sejmu ws. sporu kompetencyjnego wstrzymane jest stosowanie uchwały połączonych izb Sądu Najwyższego".

 

Agnieszka Gozdyra pytała swoich gości w "Polityce na Ostro" o zamieszanie wokół zmian w wymiarze sprawiedliwości. - To jest swoisty zamach stanu, jeżeli jeden organ konstytucyjny zabiera innym organom konstytucyjnym państwa swoje uprawnienia. To jest rzecz bez precedensu, taka sytuacja nigdy nie miała miejsce w Polsce - ocenił Tomasz Rzymkowski (PiS).

 

ZOBACZ: Msza święta w intencji KRS. "To inicjatywa prywatna jednej z sędzi"

 

Jak powtórzył, według niego to, co robi Sąd Najwyższy, "nosi znamiona zamachu stanu". - Na szczęście mamy w Polsce Trybunał Konstytucyjny - dodał.

 

WIDEO: Fragment "Polityki na Ostro".

  

 

"Około połowa wyborców PiS nie chce reformy"

 

- Prośba jest taka, wyhamujcie, opanujcie te emocje. Opanujcie ten kurs na ścianę, bo nie może tak być, że jest uchwała Sądu Najwyższego, po czym wychodzi pan minister sprawiedliwości i mówi, że to nie jest uchwała, że nie bierzemy tego pod uwagę - mówił Dariusz Wieczorek (Lewica). - To jest anarchia - dodał.

 

Dariusz Joński (KO) powiedział natomiast, że "około połowa wyborców PiS nie chce reformy wymiaru sprawiedliwości, którą PiS przeprowadza". - To chyba jest de facto przykład, dlaczego prezydent Andrzej Duda się teraz wycofuje - mówił.

 

Zdaniem Roberta Winnickiego, "PiS przewraca się o własne sznurówki jeżeli chodzi o sądownictwo, a przy tym przewraca ważną dziedzinę życia państwowego". Poseł Konfederacji wyraził nadzieję na to, że prezydent Duda stanie ponad swoją partię i będzie się starał wypracować kompromis. - Naprawdę idziemy w kierunku katastrofy wymiaru sprawiedliwości - stwierdził.

zdr/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie