Sasin: nikt z PiS nie weźmie udziału w "okrągłym stole". Nie widzimy sensu inicjatywy

Polska
Sasin: nikt z PiS nie weźmie udziału w "okrągłym stole". Nie widzimy sensu inicjatywy
Polsat News
Wicepremier Jacek Sasin gościem "Graffiti"

- Nikt z PiS nie weźmie udziału w dzisiejszym "okrągłym stole" Polskiej Akademii Nauk ws. sądownictwa, ponieważ nie widzimy sensu tej inicjatywy - powiedział w "Graffiti" wicepremier Jacek Sasin. Minister aktywów państwowych zaznaczył, że według przedstawiciel partii rządzącej "nie ma żadnej przestrzeni do dyskusji".

- Idziemy w kierunku reformy sądownictwa i w takim obszarze, jak chociażby przestrzeganie prawa, przestrzeganie konstytucyjnych zasad, które mówią, że to Sejm jest powołany, do tego żeby stanowić prawo również w zakresie organizacji sądownictwa, a prezydenta ma wyłączną prerogatywę powoływania sędziów, to nie widzimy przestrzeni do dyskusji. Dzisiaj ta dyskusja miałaby się toczyć po uchwale Sądu Najwyższego - mówił Sasin.

 

ZOBACZ: "Nareszcie zrobił coś mądrego". Kukiz o wstrzymaniu się prezydenta z nominacjami sędziowskimi

 

Prowadzący program Tomasz Machała przypomniał, że w spotkaniu organizowanym przez PAN weźmie udział wicepremier Jarosław Gowin, lider Porozumienia.

 

- Wicepremier Jarosław Gowin podjął decyzję, żeby uczestniczyć w "okrągłym stole". Jest liderem jednej z partii tworzącej Zjednoczoną Prawicę. Uznał, że powinien tam być - to jest jego decyzja. My, jako Prawo i Sprawiedliwość, takiej potrzeby nie widzimy. Rozmowa w tej chwili o reformie sądownictwa, reformie państwa z politykami, którzy kwestionują funkcjonowanie instytucji państwowych jak chociażby Trybunał Konstytucyjny, kwestionują prawo Parlamentu do stanowienia prawa w zakresie ustroju sądów powszechnych, czy prawa prezydenta do powoływaniu sędziów, to nie widzimy przestrzeni do dyskusji - zapewnił Sasin.

 

WIDEO: Wicepremier Jacek Sasin w "Graffiti" o brexicie, "okrągłym stole" i koronawirusie

  

 

O koronawirusie: jestem w kontakcie z prezesem PLL LOT

 

Na początku rozmowy Tomasz Machała pytał ministra aktywów państwowych, czy są plany wstrzymania lotów PLL LOT do Chin w związku z rozwojem koronawirusa.

 

- Jestem w stałym kontakcie z prezesem LOT-u i to nie tylko w tej sprawie. Monitorujemy sytuację, ale na razie nie ma takiej potrzeby. Jeżeli sytuacja rzeczywiście będzie rozwijać się w niepokojącym kierunku, to żadnych decyzji oczywiście nie mogę wykluczyć - odpowiedział wicepremier.

 

ZOBACZ: Pierwsze potwierdzone przypadki koronawirusa we Włoszech

 

- Mam nadzieję, że uda się dokonać pewnej izolacji rozprzestrzeniania się tego wirusa. Chiny to ogromny kraj i nie możemy mówić, że cały jest objęty epidemią. Jesteśmy przygotowani na różne sytuacje - mówił Sasin, dodając, że jeśli ogniska epidemii pojawiają się tam gdzie latają Polacy, to wtedy "trzeba będzie podejmować decyzje".

 

Wicepremier podkreślił, że nie należy wpadać w panikę. - Jesteśmy w okresie typowo grypowym, więc pewnie można pomylić objawy. Nie ma w tej chwili żadnych przesłanek do tego, by mówić o jakiejś panice, czy jakimś zagrożeniu dla kogokolwiek w Polsce. Jesteśmy przygotowani, bo musimy być przygotowani na wszelkie okoliczności - dodał Sasin.

 

"Jesteśmy ostatnimi, którzy chcieliby wychodzić z Unii"

 

W piątek w nocy Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Tym samym rozpocznie 11-miesięczyny okres przejściowy. Sasin był pytany o słowa "ojca brexitu" Nigela Farage'a, który na konferencji prasowej w Brukseli mówił, że Polska jako następna może opuścić wspólnotę.

 

- Chcę to zdementować - jesteśmy ostatnimi, którzy chcieliby wychodzić z Unii Europejskiej. Chyba bardziej chodzi o naszych przeciwników politycznych, którzy ciągle mówią o "polexicie". To oni rozgrzewają taką atmosferę, co zupełnie nie służy Polsce, Polakom i wspólnocie europejskiej - mówił wicepremier.

 

- Przykład Wielkiej Brytanii pokazuje, że jak się o czymś ciągle mówi i ciągle się jakiś pomysł podrzuca, to ten pomysł może wymknąć się spod kontroli. To co robi opozycja jest nieodpowiedzialne - dodał minister.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj

bas/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie