Nowi członkowie Rady Dialogu Społecznego. Wśród nich Sasin i Emilewicz

Polska
Nowi członkowie Rady Dialogu Społecznego. Wśród nich Sasin i Emilewicz
PAP/Wojciech Olkuśnik
Prezydent mówił, że RDS jest stworzona po to, by wypracowywać rozwiązania służące rozwojowi Polski

Prezydent Andrzej Duda powołał siedmiu nowych członków Rady Dialogu Społecznego, w tym m.in. nowych ministrów. Uroczystość odbyła się w piątek w Pałacu Prezydenckim.

Podczas uroczystości prezydent podziękował nowym członkom i wyraził nadzieję, że Rada w nowym składzie "będzie pracowała dobrze".

 

- Zawsze mam tę nadzieję, że będzie pracowała lepiej, niż do tej pory i tego wszystkim życzę - powiedział, zwracając się do nowych członków RDS.

 

- Rada Dialogu Społecznego jest stworzona po to, żeby dyskutować i wypracowywać najważniejsze rozwiązania, aby te rozwiązania, które mają służyć rozwojowi społecznemu i gospodarczemu Polski były opracowane jak najlepiej i żeby jak największa część z nich przechodziła w zgodzie - przekonywał Andrzej Duda.

 

ZOBACZ: Prezydent powołał dwóch nowych członków Rady Dialogu Społecznego

 

"To będzie udany rok"

 

- Wierzę, że nawet najtrudniejsze proponowane rozwiązania można tam przedyskutować i spojrzeć na nie z różnych punktów widzenia, starać się znaleźć rozwiązanie jak najbardziej obiektywne i korzystne dla polskiego społeczeństwa i dla dalszego rozwoju Rzeczypospolitej - mówił. Wyraził nadzieję, że "ten kolejny rok pracy RDS, który niebawem rozpoczniemy, będzie rokiem udanym". 

 

Nowymi członkami RDS zostali: wicepremier Jacek Sasin, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister finansów Tadeusz Kościński, minister klimatu Michał Kurtyka, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Ze strony społecznej powołana została Monika Bocian z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

 

ZOBACZ: Prezydent: jesteśmy dziś potęgą rolną na skalę światową

 

Kto objął roczne przewodnictwo w RDS?

 

Roczne przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego objął prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. Zastąpił na tym stanowisku szefową Forum Związków Zawodowych Dorotę Gardias.

 

Powołana przez ustawę z 27 sierpnia 2015 r. Rada Dialogu Społecznego jako forum trójstronnej współpracy zastąpiła Trójstronną Komisję ds. Społeczno-Gospodarczych. W skład RDS ze strony społecznej wchodzą przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców, stronę rządową reprezentują wskazani członkowie Rady Ministrów, przedstawiciele ministra pracy i ministra finansów. Funkcję przewodniczącego pełnią rotacyjnie przez rok przedstawiciele każdej ze stron – związkowców, pracodawców i rządu.

msl/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie