Berlinale rezygnuje z nagrody, którą dostali m.in. Holland i Wajda

Kultura
Berlinale rezygnuje z nagrody, którą dostali m.in. Holland i Wajda
Flickr/Infinite Ache/CC BY-SA 2.0
Pierwszy dyrektor festiwalu Berlinale był nazistą.

Tygodnik "Die Zeit" ustalił, że pierwszy dyrektor niemieckiego festiwalu filmowego Berlinale Alfred Bauer był wysokiej rangi nazistą. W reakcji na te informacje kierownictwo festiwalu zdecydowało, że nie będzie już przyznawać nagrody jego imienia.

Archiwalne dokumenty, do których dotarł "Die Zeit" potwierdzają ponad wszelką wątpliwość, że Bauer, który prowadził Berlinale w latach 1951-1976, pracował w założonej przez Josepha Goebbelsa Intendenturze Filmowej Rzeszy (Reichsfilmintendanz).

 

ZOBACZ: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie pod znakiem historii prawdziwych

 

Odpowiadał za sprawy personalne w kinowych produkcjach; decydował m.in. o tym jacy reżyserzy, aktorzy i operatorzy zostaną zaangażowani do pracy. Miał również wpływ na to, którzy twórcy zostaną zwolnieni z obowiązków na rzecz "wysiłku wojennego", a którzy trafią na front, albo do fabryki amunicji.

 

Oprócz tego Bauer był członkiem NSDAP i SA.

 

"Z zadowoleniem przyjmujemy publikację"

 

"Wobec nowych ustaleń Berlinale zawiesi ze skutkiem natychmiastowym przyznawanie Srebrnego Niedźwiedzia Alfreda Bauera" - napisało w środę w oświadczeniu kierownictwo festiwalu. "Wysokie stanowisko Bauera w narodowo-socjalistycznej hierarchii nie było do tej pory znane festiwalowi. Z zadowoleniem przyjmujemy badania i publikację w »Die Zeit«. (...) Przy wsparciu zewnętrznych ekspertów będziemy badać historię festiwalu" - czytamy na stronie internetowej Berlinale.

 

Po wojnie Bauerowi udawało się ukrywać swoją przeszłość. W procesie denazyfikacyjnym zeznał np., że wystąpił z NSDAP w 1943 roku, a z SA w 1938.

 

ZOBACZ: Kandydat do europarlamentu neguje Holokaust, a Auschwitz nazywa "polskim Disneylandem"

 

Nagroda Alfreda Bauera była przyznawana na Berlinale od 1987 roku. Dostawały ją "filmy fabularne, które otwierają nowe horyzonty sztuki filmowej oraz wykazują się wyjątkową innowacyjnością i oryginalnością". Jej laureatami byli m.in. Andrzej Wajda i Agnieszka Holland.

 

Wraz z Cannes i Wenecją festiwal filmowy w Berlinie należy do największych tego typu imprez na świecie. W tym roku Berlinale rozpocznie się 20 lutego.

prz/ PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze