Minister Zdrowia: koronawirus na pewno pojawi się w Polsce

Polska
Minister Zdrowia: koronawirus na pewno pojawi się w Polsce
Polsat News
Epidemia koronowirusa wybuchła przed kilkoma tygodniami w chińskim mieście Wuhan. 

Obecnie w Polsce nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa. Zdaniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, to jednak tylko kwestia czasu. - Nie ma co się zastanawiać, czy on będzie, czy go nie będzie. Na pewno będzie - powiedział w Polsat News szef resortu zdrowia. Dodaje, że oddziały zakaźne są gotowe.

Epidemia koronawirusa wybuchła przed kilkoma tygodniami w chińskim mieście Wuhan. Według najnowszych danych koronawirus zabił już 132 osoby, a zarażenie potwierdzono u ponad 6 tys. innych. Prawie tysiąc z nich określono jako przypadki ciężkie.

 

Zakażenia odnotowano również w innych krajach, ale dotychczas nie pojawiły się doniesienia o zgonach poza Chinami kontynentalnymi. W Polsce na obserwacji w szpitalach przebywa kilka osób, które mają objawy przypominające koronawirusa. Eksperci podkreślają, że początkowej fazie choroba przypomina zwykłą grypę.

 

Do lekarza z niepokojącymi objawami

 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że niepokoić powinno wystąpienie łącznie niepokojących objawów.

 

-  W przypadku zakażenia koronawirusem musi występować kilka objawów: temperatura w okolicy 38 stop. Celsjusza, duszność lub kaszel, objawy para grypowe - wyjaśnił minister zdrowia. - Jeżeli ktoś ma katar, to to nie jest najprawdopodobniej koronawirus – dodaje minister.

 

- Osoby, które do tej pory zmarły na koronawirusa to przede wszystkim osoby starsze, z zaburzoną odpornością lub osoby, które mają inne poważne choroby - powiedział gość Polsat News.

 

WIDEO: rozmowa z Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowskim:

  

 

Zdaniem szefa resortu zdrowia powrót z pobytu w Azji nie jest wystarczającą przesłanką do zgłaszania się do lekarza.

 

- Jest procedura, którą rozesłaliśmy do wszystkich oddziałów zakaźnych, oddziałów NFZ. Wisi ona na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. Jeżeli ktoś był w Chinach, miał kontakt z kimś, kto był w Chinach przez ostatnie 14 dni i ma objawy, czuje się źle, wtedy powinien się zwrócić do oddziału zakaźnego, a nie na izbę przyjęć - powiedział polityk.

 

Dodał także, że oddziały zakaźne są przygotowane na przyjęcie pacjentów.

 

Kiedy można potwierdzić przypadek koronawirusa?

 

- W tym momencie, w Polsce nie ma potwierdzonego koronawirusa. Na pewno, prędzej czy później ten wirus się pojawi. Nie ma co zastanawiać się czy on będzie, czy go nie będzie. Na pewno będzie - uprzedza szef resortu zdrowia.

 

- Aby potwierdzić przypadek koronawirusa, trzeba mieć jego szczepy. One przyjadą do Polski w czwartek - informuje Szumowski. Z kolei później, zgodnie z procedurą próbki pobrane w Polsce powinny być wysłane do dwóch innych laboratoriów w Europie. 

 

Szef resortu zdrowia poinformował także, że odpowiednie procedury wdrożono na lotniskach, gdzie m.in. ostatnio lądowały samoloty z Pekinu i Szanghaju.

 

- Po pierwsze jest monitorowanie temperatury. Są skanery, które ją mierzą. Poza tym są karty pobytu, wypełniane jeżeli pasażer był w obszarze dotkniętym wirusem - wyjaśnił minister.

 

Szumowski powiedział jeszcze, że jak dotąd nie mamy do czynienia z pandemią wirusa, jak to było w przypadku koronawirusa SARS, który - według dotychczasowych danych - był groźniejszy w skutkach.

las/hlk/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie