W zeszłym roku na alkohol wydaliśmy ponad 36,6 mld zł

Biznes
W zeszłym roku na alkohol wydaliśmy ponad 36,6 mld zł
Pixnio.com/Bicanski/zdj. ilustracyjne
"Lider wśród alkoholi Polaków, czyli piwo, nie zmienia się od lat. Jednak ubiegły rok nie był dla tego napoju rewelacyjny. Sprzedaż zwiększyła się tylko o ponad 3 proc., do 17,4 mld zł" - czytamy

Polacy w 2019 r. pobili rekord i wydali na alkohol o 2 miliardy zł więcej niż rok wcześniej. Najchętniej piliśmy piwo, coraz bardziej popularne jest piwo bezalkoholowe, załamała się z kolei sprzedaż cydru - wynika z najnowszych danych firmy Nielsen, do których dotarła "Gazeta Wyborcza".

W rzeczywistości wydaliśmy jeszcze więcej, bo dane nie uwzględniają sektora gastronomicznego i imprez masowych - pisze środowa "GW".

 

"Lider wśród alkoholi Polaków, czyli piwo, nie zmienia się od lat. Jednak ubiegły rok nie był dla tego napoju rewelacyjny. Sprzedaż zwiększyła się tylko o ponad 3 proc., do 17,4 mld zł" - czytamy.

 

ZOBACZ: Alkohol i papierosy będą droższe. Prezydent podpisał ustawę

 

Kolejne rekordy bije za to piwo bezalkoholowe. Jak podaje "GW", piwa bezalkoholowe to już prawie 5 proc. całego rynku piwa. Polacy wydali na nie w 2019 r. ponad 820 mln zł - to więcej niż rynek gumy do żucia czy płatków śniadaniowych i niewiele mniej niż cały rynek cukru.

 

Jeśli chodzi o wódkę, to jej sprzedaż dziś wynosi 12,3 mld zł rocznie. Przy czym Polacy coraz częściej sięgają po wódki droższe - premium - niż te tańsze, z segmentu economy.

 

Załamała się za to sprzedaż cydru - spadła aż o ponad 15 proc., do zaledwie 59 mln zł. To już drugi rok z tak drastycznymi spadkami.

ms/hlk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie