Ponad 100 ofiar koronawirusa. Tysiące zarażonych

Świat
Ponad 100 ofiar koronawirusa. Tysiące zarażonych
PAP/EPA/XU CONGJUN
Nie ma doniesień o zgonach poza Chinami kontynentalnymi

Do 106 wzrosła w Chinach liczba ofiar śmiertelnych nowego koronawirusa, a zarażonych nim jest już ponad 4 tysiące osób - poinformowały we wtorek rano czasu lokalnego chińskie media. We wtorek szef Światowej Organizacji Zdrowia spotkał się z przedstawicielami chińskich władz. W jego opinii ChRL jest w stanie opanować epidemię.

W samej prowincji Hubei, gdzie epidemia miała swój początek, zmarły kolejne 24 osoby, a kolejnych blisko 1,3 tysiąca osób zostało zarażonych.

 

Wuhan odcięte od świata

 

W poniedziałek poinformowano o pierwszej ofierze śmiertelnej wirusa w Pekinie. Epidemia koronawirusa, mogącego wywoływać groźne zapalenie płuc, wybuchła pod koniec 2019 roku w mieście Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

 

ZOBACZ: Koronawirus coraz bliżej Polski. Potwierdzono kolejny przypadek w Europie

 

By powstrzymać rozwój epidemii, chińskie władze w praktyce odcięły od świata liczący 11 mln mieszkańców Wuhan; zawiesiły m.in. komunikację, zarówno połączenia lokalne, jak i dalekobieżne.

 

Nowy koronawirus jest już w kilkunastu innych państwach, w tym w Tajlandii, na Tajwanie, w Japonii, Korei Południowej, USA, Wietnamie, Singapurze, Malezji, Nepalu, Australii, Kanadzie i we Francji. W poniedziałek o pierwszych przypadkach infekcji poinformowały władze Sri Lanki i Niemiec.

 

Jak dotąd nie ma doniesień o zgonach poza Chinami kontynentalnymi. 

 

"Szef WHO z uznaniem o podjętych środkach"

 

Według agencji Xinhua podczas rozmowy z szefem chińskiego MSZ Wangiem Yi, szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus z uznaniem wypowiedział się o środkach podjętych przez władze ChRL w celu powstrzymania epidemii.

 

Dodał, że WHO nie zaleca ewakuacji zagranicznych obywateli z terenów dotkniętych koronawirusem i zaapelował do społeczności międzynarodowej o spokój i unikanie nadmiernych reakcji – podała chińska agencja.

 

ZOBACZ: Czy można zarazić się koronawirusem przez przesyłkę z Chin? Eksperci wyjaśniają

pgo/bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie