Najdroższy dom na świecie sprzedany. Kupił go ukraiński oligarcha [ZDJĘCIA, WIDEO]

Biznes
Najdroższy dom na świecie sprzedany. Kupił go ukraiński oligarcha [ZDJĘCIA, WIDEO]
badenoch.com.au
Oligarcha zapłacił za posiadłość "jedynie" 220 milionów dolarów

Ukraiński oligarcha Rinat Achmetow kupił zabytkową posiadłość położoną na Lazurowym Wybrzeżu we Francji. Rezydencja wyceniania na 400 mln dolarów uznawana jest za najdroższy dom na świecie. Biznesmen wynegocjował jednak niższą cenę. Zapłacił za posiadłość "jedynie" 220 milionów.

Villa Les Cedres położona jest na południu Francji na półwyspie między Niceą a Monako. Willa została sprzedana w sierpniu 2019 roku, jednak dopiero teraz ujawniono, kto jest jej nowym właścicielem. 

 

Dom z bogatą historią

 

Dom o powierzchni ponad 1600 metrów kwadratowych został zbudowany 188 lat temu. Budynek w przeszłości należał m.in. do króla Belgii Leopolda II. W rezydencji znajduje się kilka sypialni, kręgielnia, biblioteka, kino, sala balowa, kaplica i basen. 

 

 

Posiadłość położona jest na wzgórzu i otoczona 14 hektarami ogrodów botanicznych. Na jej terenie znajduje się również stajnia dla 30 koni.

 

 

Według poprzedniego zarządcy nieruchomości, willa była miejscem odpoczynku wielu gwiazd. Wakacje mieli w niej spędzać m.in. Richard Burton, Elizabeth Taylor i Charlie Chaplin.

 

 

Według oświadczenia wydanego przez pracowników Achmetowa, traktuje on zakup willi jako inwestycję długoterminową.

 

"Financial Times" przypomina, że oligarcha jest już właścicielem jednego z najdroższych mieszkań w Wielkiej Brytanii. Apartament położony przy Hyde Parku kosztował go 137 milionów funtów.

 

Rinat Achmetow od lat wygrywa rankingi na najbogatszego Ukraińca. Oligarcha dorobił się swojego majątku w przemyśle metalurgicznym. Jest założycielem największego konglomeratu przemysłowego na Ukrainie, a także właścicielem klubu piłkarskiego Szachtar Donieck.

 

Jego majątek wyceniany jest na 6,7 mld dolarów.

dk/luq/ "Financial Times", polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie