Wicemarszałek Sejmu: zmiana kandydata PO na prezydenta jest prawdopodobna

Polska
Wicemarszałek Sejmu: zmiana kandydata PO na prezydenta jest prawdopodobna
PAP/Marcin Bielecki
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa–Błońska podczas spotkania z mieszkańcami Szczecinka

"W najbliższych tygodniach prawdopodobna jest zmiana kandydata PO na prezydenta" - napisał w niedzielę na Twitterze szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. W jego ocenie Małgorzata Kidawa-Błońska popełnia sporo błędów.

"Poziom opozycyjnych banałów, które wygłasza Małgorzata Kidawa-Błońska jest tak żenujący, a liczba popełnianych błędów tak duża, że w najbliższych tygodniach jest prawdopodobna zmiana kandydata PO na prezydenta" - napisał na Twitterze szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

 

 

Start w wyścigu prezydenckim zapowiedzieli oprócz Kidawy-Błońskiej m.in. także prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, lider Wiosny Robert Biedroń (ma być wspólnym kandydatem także Lewicy Razem i SLD) i publicysta Szymon Hołownia. Kandydatem Konfederacji na prezydenta jest z kolei Krzysztof Bosak.

 

ZOBACZ: Kidawa-Błońska: wierzę, że wybór Budki spowoduje, że kampania będzie bardzo dobra

 

Z kalendarza wyborczego wynika, że marszałek Elżbieta Witek powinna ogłosić datę wyborów prezydenckich najpóźniej 6 lutego; może wybrać jedną z niedziel maja: 3, 10, 17. Kampania wyborcza ruszy oficjalne dopiero po zarządzeniu wyborów.

 

Najnowszy sondaż

 

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, wygrałby je Andrzej Duda z 47,1 proc. oddanych na niego głosów – wynika z sondażu opublikowanego w niedzielę na portalu DoRzeczy.pl. Na drugim miejscu uplasowałaby się Małgorzata Kidawa-Błońska.

 

Według sondażu przeprowadzonego dla DoRzeczy.pl przez pracownię Estymator, Andrzej Duda może liczyć na 47,1 proc. głosów (spadek o 0,6 pkt proc. w porównaniu z sondażem tej samej pracowni z 12 stycznia) i pozostaje liderem w wyścigu o prezydencki fotel.

 

ZOBACZ: Biedroń: jestem zdeterminowany, obiecuję krew, pot i łzy

 

Druga w sondażu jest kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska. Na nią chce głosować 24,1 proc. (wzrost o 1,4 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem). Trzecie miejsce zajmuje szef Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz z wynikiem 9,3 proc. (+0,3 pkt proc.).

 

Frekwencja: 64 proc

 

Z badania pracowni Estymator wynika również, że poza podium są kandydat Lewicy Robert Biedroń (8,9 proc.), Szymon Hołownia (5,6 proc.) i kandydat Konfederacji Krzysztof Bosak (4,6 proc.). Na innego kandydata głosowałoby 0,4 proc. ankietowanych. Szacowana przez Estymatora frekwencja wyborcza wyniosłaby 64 proc.

luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie