Premier Holandii przeprosił Żydów. To pierwsze takie wystąpienie w imieniu rządu

Świat
Premier Holandii przeprosił Żydów. To pierwsze takie wystąpienie w imieniu rządu
PAP/EPA/EVERT ELZINGA
Holenderski premier powiedział, że agencje rządowe nie działały wówczas jako strażnicy sprawiedliwości i bezpieczeństwa.

Mark Rutte przeprosił za stosunek ówczesnego rządu holenderskiego do prześladowań Żydów w czasie wojny. - Teraz, gdy ostatni z ocalałych wciąż są wśród nas, przepraszam w imieniu rządu za jego działania - powiedział premier Holandii w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Rutte złożył w niedzielny poranek wieniec przed pomnikiem ofiar Auschwitz w amsterdamskim Wertheim Park.

 

- Robię to wiedząc, że żadne słowo nie może obejmować czegoś tak wielkiego i okropnego jak Holokaust - stwierdził Rutte cytowany przez portal nu.nl.

 

Mark Rutte obejmuje Jacquesa Grishavera, przewodniczącego holenderskiego Komitetu Pamięci Ofiar obozu AuschwitzPAP/EPA/EVERT ELZINGA
Mark Rutte obejmuje Jacquesa Grishavera, przewodniczącego holenderskiego Komitetu Pamięci Ofiar obozu Auschwitz

 

"Nie byliśmy strażnikami sprawiedliwości"

 

Holenderski premier wskazał, że wówczas gdy "władza stała się zagrożeniem, nasze agencje rządowe nie działały jako strażnicy sprawiedliwości i bezpieczeństwa".

 

ZOBACZ: 75. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Apel Biskupów Europy

 

- Z pewnością istniał także indywidualny opór w rządzie, ale zbyt wielu holenderskich urzędników wykonało to, czego żądali od nich okupanci. Inni tolerowali wielkie zło mając nadzieję, że uda się zrobić coś dobrego, co czasem się udawało, ale znacznie częściej kończyło się niepowodzeniem - mówił Rutte. 

 

"Nadszedł czas na przeprosiny"

 

Lider holenderskiej Partii Wolności Geert Wilders stwierdził w 2012 r., że nadszedł czas, aby rząd przeprosił za postawę podczas Holokaustu. W 2000 r. Gabinet Kok przeprosił za "zimne przyjęcie", które wielu ocalałych spotkało po wojnie po powrocie do Holandii.

 

Jak przypomina AFP, obchody organizowane przez Komitet Oświęcimski, odbywają się corocznie w ostatnią niedzielę stycznia. W tym roku mija 75. rocznica wyzwolenia Auschwitz.

 

ZOBACZ: Muzułmanie i Żydzi spotkali się w Auschwitz. Mocne słowa saudyjskiego duchownego

 

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Od 1942 r. stał się on największym miejscem zagłady europejskich Żydów. W Auschwitz niemieccy naziści zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osoby innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz został oswobodzony przez żołnierzy Armii Czerwonej.

 

msl/ AFP, nu.nl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie