Muzułmanie i Żydzi spotkali się w Auschwitz. Mocne słowa saudyjskiego duchownego

Polska
Muzułmanie i Żydzi spotkali się w Auschwitz. Mocne słowa saudyjskiego duchownego
Polsat News, Twitter.com/Roi Kais
Członkowie Muzułmańskiej Ligi Światowej przeszli przez bramę z napisem "Arbeit macht frei"

Muzułmański duchowny Mohammed al-Issa z Arabii Saudyjskiej poprowadził modlitwę na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu. Jego późniejszemu przemówieniu przysłuchiwali się m.im. przedstawiciele organizacji żydowskiej. Al-Issa stwierdził, że "w Auschwitz wydarzyły się zbrodnie przeciwko ludzkości".

Muzułmanie, którym przewodził sekretarz generalny Muzułmańskiej Ligi Światowej Mohammed al-Issa modlili się przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu.

 

ZOBACZ: "Wesele, a nie uroczystość uczczenia ofiar Holokaustu". Hofman o obchodach w Jerozolimie

 

Przy obelisku powiewały wówczas biało-niebieskie flagi, przypominające wzór obowiązujący na strojach noszonych przez więźniów Auschwitz. 

 

Izraelski dziennikarz: co za chwila...

 

Nagranie, na którym widać modlitwę, opublikował na Twitterze izraelski dziennikarz Roi Kais. "Co za chwila... Saudyjski duchowny Mohammed al-Issa i jego delegacja modlą się ku pamięci tych, którzy zginęli w Auschwitz" - napisał. 

 

 

Opublikował też zdjęcia, na których muzułmańscy delegaci witają się z przedstawicielami American Jewish Committee (Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego - to inna organizacja niż Amerykański Kongres Żydowski) i wspólnie zwiedzają Auschwitz.

 

 

 

Muzułmanie i Żydzi wspólnie złożyli też kwiaty pod tzw. Ścianą Straceń, przed którą członkowie SS między 1941 a 1943 rokiem rozstrzelali kilka tysięcy osób.

 

Przedstawiciele środowisk żydowskich oraz muzułmańskich podczas chwili ciszy przed Ścianą StraceńPolsat News
Przedstawiciele środowisk żydowskich oraz muzułmańskich podczas chwili ciszy przed Ścianą Straceń

 

Islamski duchowny przemawiał w Auschwitz

Muzułmańska Liga Światowa opublikowała zdjęcie z przemówienia Mohammeda al-Issy. Według jej relacji, duchowny miał stwierdzić, że w oświęcimskim obozie wydarzyły się "zbrodnie przeciw ludzkości".

 

Wpis ten udostępniło m.im. oficjalne konto Muzeum Auschwitz. 

 

 

Żydowscy i islamscy delegaci odwiedzili obóz w Oświęcimiu cztery dni przed 75. rocznicą jego wyzwolenia przez Armię Czerwoną.

wka/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie