"Nie ma jednego modelu na funkcjonowanie sądów. Mam nadzieję, że Jurova weźmie to pod uwagę"

Polska
"Nie ma jednego modelu na funkcjonowanie sądów. Mam nadzieję, że Jurova weźmie to pod uwagę"
#Newsroom
"Mamy potężny spór ustrojowy o to czy w Polsce mamy dekorację parlamentarną"

- Każdy komisarz możne odwiedzić kraj członkowski, pani komisarz również. Pamiętajmy, że traktaty mówią wyraźnie: to państwa mogą same regulować ustrój wymiaru sprawiedliwości, w Czechach sędziów powołują politycy, w Polsce mamy KRS - mówił w programie #Newsroom Adam Bielan, europoseł Zjednoczonej Prawicy. Program powstał we współpracy Polsat News i Wirtualnej Polski.

Vera Jourova, wiceszefowa Komisji Europejskiej ma spotkać się z przedstawicielami najważniejszych polskich instytucji. Dopiero jutro zostaną ogłoszone szczegóły, ale już wśród potencjalnych rozmówców wymieniani są minister sprawiedliwości, marszałkowie Sejmu i Senatu, I prezes Sądu Najwyższego, czy prezes Trybunału Konstytucyjnego. Pomysł tak szerokiej debaty skomentował Adam Bielan.

 

ZOBACZ: Jourova: sytuacja jest poważna. Spurek: karnawał destrukcji. Szydło: Polacy są naszym suwerenem

 

- Nie ma jednego modelu na funkcjonowanie sądów w Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że Věra Jourová będzie to brała pod uwagę - mówił gość programu #Newsroom pytany o to czy wizytę unijnej komisarz można uznać za przejaw mieszania się w wewnętrzne sprawy Polski.

 

Wideo: to potężny spór ustrojowy o to czy w Polsce mamy dekorację parlamentarną

 

  

 

"Każdy komisarz możne odwiedzić kraj członkowski"

 

- Każdy komisarz możne odwiedzić kraj członkowski, pani komisarz również. Pamiętajmy, że traktaty mówią wyraźnie: to państwa mogą same regulować ustrój wymiaru sprawiedliwości, w Czechach sędziów powołują politycy, w Polsce mamy Krajową Radę Sądownictwa - dodał. 

 

- Mamy do czynienia z potężnym sporem ustrojowym o to czy w Polsce mamy dekorację parlamentarną czy ustrój trybunalski, w którym rządzą sądy - mówił Bielan. 

 

ZOBACZ: Jourova: uzależnienie dostępu do unijnych pieniędzy od przestrzegania rządów prawa to dobry pomysł

 

Jurova wypowiadała się też o ustawie zwiększającej odpowiedzialność dyscyplinarną wobec sędziów, która obecnie znajduje się w Senacie. - Podkreślam, że wszelkie zmiany legislacyjne muszą być zgodne z wymogami leżącymi u podstaw porządku prawnego UE i nie powinny prowadzić do dalszego pogorszenia sytuacji w zakresie praworządności w Polsce - powiedziała.

 

"Większość wyborcza jest traktowana jako wymówka"

 

Reformy polskiego rządu dotyczące sądownictwa skrytykowali podczas debaty w PE europosłowie Europejskiej Partii Ludowej, grupy Odnowić Europę, socjaliści i Zieloni.   

 

Roberta Metsola z Europejskiej Partii Ludowej mówiła, że PE nie może milczeć, jeśli chodzi o zagrożenie dla praworządności w Polsce. - Nie możemy milczeć, jeśli większość wyborcza jest traktowana jako wymówka, by uzasadnić to, czego nie da się uzasadnić. Nie możemy milczeć, gdy polski wymiar sprawiedliwości jest uciskany - powiedziała.

 

Eurodeputowany socjalistów Juan Fernandez Lopez Aguilar przekonywał, że polscy sędziowie opowiadali w PE o "zastraszaniu i wywieraniu presji na nich". - Wielu sędziów, prawników demonstrowało w niedzielę w Warszawie przeciwko temu, co się dzieje. Chcemy powiedzieć tym sędziom, że nie są sami. (...) Jesteśmy za tym, aby powiązać wypłatę środków UE z ochroną praworządności - wskazał.

msl/ #Newsroom
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie