"Zakopianka to mordercza wyliczanka". Protesty i blokada drogi

Polska
"Zakopianka to mordercza wyliczanka". Protesty i blokada drogi
Polsat News
Protestujący chodzą po przejściu dla pieszych przecinającym zakopiankę

Około 200 mieszkańców Krzyszkowic (woj. małopolskie) w sobotni poranek zablokowało przebiegającą przez ich miejscowość drogę krajową nr 7, czyli popularną zakopiankę. Protestujący żądali budowy przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną, aby poprawić bezpieczeństwo swoje i dzieci. Manifestacja trwała około 3 godzin.

- Blokada zakopianki w Krzyszkowicach przebiegła bez większych utrudnień - poinformował rzecznik prasowy myślenickiej policji Dawid Wietrzyk.

 

ZOBACZ: Kierowca nie zatrzymał się przed przejściem. Pieszą wyrzuciło w powietrze [WIDEO]

 

"Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo", "Zakopianka to mordercza wyliczanka", "Nie zejdziemy bez tunelu" - skandowali przechodzący przez przejście. Tym samym blokowali przejazd samochodów. Na transparentach manifestujących widniały napisy takie jak m.in.: "Wciąż prosimy, wciąż czekamy, nadal życie narażamy", "Czy przechodzisz, czy kierujesz, zawsze życie ryzykujesz".

 

Zdaniem mieszkańców Krzyszkowic, ich miejscowość jest jedną z niewielu na dwupasmowym odcinku zakopianki między Krakowem i Myślenicami, gdzie przechodzi się przez przejście dla pieszych pozbawione sygnalizacji świetlnej. Na przejściu są tylko pasy.

 

WIDEO: Blokada i protest na zakopiance

 

 

Mieszkańcy: samochody to zagrożenie

 

- Chcemy tym sposobem zwrócić uwagę kierowców, lokalnego samorządu, władz wojewódzkich i zarządcy drogi na niebezpieczny problem, z którym walczymy każdego dnia - zaznaczyli protestujący.

 

"Pędzące samochody stwarzają w tym miejscu dla pieszych duże zagrożenie (…). W sąsiednim Głogoczowie i Jaworniku wybudowano aż cztery kładki dla pieszych, a my nadal nie możemy doczekać się na rozwiązanie naszego problemu" - napisali inicjatorzy protestu w zaproszeniu na wydarzenie.

 

ZOBACZ: Pielęgniarka po dyżurze pomagała rannym w wypadku. Uderzył w nią pijany kierowca

 

"7 km w 40 minut to nieporozumienie"

 

- Faktycznie, mieszkańcy mają problem, aby przejść na drugą stronę ulicy. Nie ma co się dziwić, że protestują - mówił reporterce Polsat News Maciej, jeden z kierowców stojących w korku.

 

Barbara Fornalik w Krzyszkowicach mieszka od 12 lat. Brak sygnalizacji świetlnej utrudnia codzienność nie tylko pieszym, ale też kierowcom.

 

- Mamy 7 km do Myślenic. Chcąc wyjechać w lewo, na zakopiankę, musimy czekać czasem nawet 5-10 minut. Pokonywanie 7 km w 30-40 min to nieporozumienie. Władze obiecują światła bardzo długo. Mówią: "jest projekt". Niestety, na tym się kończy - opowiadała kobieta.

 

Jedno z najniebezpieczniejszych przejść

 

- To przejście dla pieszych jest jednym z najniebezpieczniejszych w rejonie i jednym z ostatnich tego typu - w sąsiednich miejscowościach są kładki dla pieszych - powiedział Wietrzyk.

 

Jak dodał, w sobotę należy się spodziewać wzmożonego ruchu ze względu na zaczynające się ferie w kolejnych pięciu województwach - kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim - i wiele osób przyjedzie na wypoczynek w Tatry. W ten weekend odbędą się także zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem.

 

 

Blokada odbędzie się mimo informacji od zarządcy dróg 

 

Rzeczniczka krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Iwona Mikrut zaznaczyła w piątek, że blokada zorganizowana przez grupę mieszkańców ma się odbyć, mimo, że zarządca dróg poinformował ich, na jakim etapie jest przebudowa skrzyżowania w Krzyszkowicach na bezkolizyjne i przedstawił jakie będą kolejne działania.

 

Zgodnie ze wstępną koncepcją GDDKiA w Krzyszkowicach w miejscu skrzyżowania zakopianki z drogą powiatową ma powstać nowy węzeł. Wykonano analizę techniczną dla tej inwestycji i przygotowano program inwestycyjny.

 

ZOBACZ: Pijany wiózł dziecko i uciekał przed policją. Zderzył się czołowo z radiowozem

 

W tym roku są zaplanowane badania geologiczne i analiza inwestycji pod względem środowiskowym. Budowa jest przewidywana na lata 2022-2023.

 

Rada powiatu myślenickiego podjęła uchwałę o przeznaczeniu 2 mln zł na budowę węzła w Krzyszkowicach. Także burmistrz Myślenic zapewnił o przeznaczeniu 500 tys. zł z budżetu gminy na przygotowanie tej inwestycji.

ms/hlk/luq/ac/ PAP, polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie