Platforma wybrała przewodniczącego. "Razem będziemy wygrywać! Dla Polski, dla Europy"

Polska
Platforma wybrała przewodniczącego. "Razem będziemy wygrywać! Dla Polski, dla Europy"
Polsat News

"Dziękuję za każdy głos! Dziękuję za zaufanie! Razem będziemy wygrywać! Dla Polski, dla Europy" - napisał Borys Budka. Liderzy ugrupowań współtworzących z PO Koalicję Obywatelską: Adam Szłapka z Nowoczesnej oraz Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) pogratulowali w sobotę wieczorem zwycięstwa wyborczego nowo wybranemu szefowi PO Borysowi Budce. Oficjalne wyniki w środę.

- Borys Budka otrzymał 6481 głosów (78,77 proc.), Tomasz Siemoniak 920 głosów (11,18 proc.), Bogdan Zdrojewski 623 głosy (7,57 proc.), natomiast Bartłomiej Sienkiewicz 204 głosy (2,48 proc.). Frekwencja wyniosła 76,42 proc - poinformowała reporterka Polsat News Anna Łubian-Halicka. 

 

"Dziękuję za każdy głos! Dziękuję za zaufanie! Razem będziemy wygrywać! Dla Polski, dla Europy" - napisał na Twitterze Budka.

 

 

- Te dane w połączeniu z sondażowymi informacjami z innych regionów pozwalają stwierdzić, że Borys Budka na pewno wygrał wybory na przewodniczącego Platformy w pierwszej turze - mówił szef Komisji Wyborczej Łukasz Abgarowicz.

 

9,4 tys. członków PO wybierało przewodniczącego partii

 

"Właśnie złożyłem serdeczne gratulacje nowemu przewodniczącemu PO Borysowi Budce" - napisał na Twitterze Tomasz Siemoniak. "Oczywiście razem będziemy dalej pracować dla Polski i Platformy" - dodał. W sobotę około 9,4 tys. członków PO wybierało w całej Polsce przewodniczącego partii.

 
"Najpilniejsze zadanie: wygrana Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Dziękuję za każdy głos, za każde wsparcie, za siłę patriotyzmu i obywatelskości ludzi PO!" - napisał poseł PO.
 
Serdeczne gratulacje dla nowego przewodniczącego PO Borysa Budki. Dziękuję wszystkim kandydatom za zaangażowanie w kampanię, dziękuję wszystkim za udział w głosowaniu. Najważniejsze nasze zadanie teraz to zwycięstwo Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w wyborach prezydenckich. Wygramy!" - napisał Schetyna. 
 
 
"Gratulacje dla nowego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Borysa Budki!.Dziękuje wszystkim kandydatom za udział w wyborach.Wspólnie z nowa siłą i energią ruszamy do pracy.Razem będziemy walczyć o silną Polskę w Europie i o zwycięstwo w maju. Wszystkich zapraszamy na pokład" - napisała Kidawa-Błońska.
 
 
"W Warszawie ponad 87 proc. głosów na Borysa Budkę. Panie Przewodniczący wielkie gratulacje #NowaEnergia" - napisał Marcin Kierwiński. 
 
"Nowym szefem PO - Borys Budka ! Gratulacje do pracy!  Przed nami kampania prezydencka" - napisała Kamila Gasiuk-Pihowicz. 
 
"Jeszcze nieoficjalnie, ale wszystko już jest jasne. Nowy Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka. Powodzenia i wszyscy będziemy Cię wspierać" - napisał Sławomir Nitras. 
 
 
- Obywatel powinien czuć się bezpiecznie na ulicy, a nie martwić się czy dostanie w twarz, bo jest innej karnacji. Skuteczna polityka zagraniczna gwarantuje bezpieczeństwo (...) - mówił Borys Budka w rozmowie z Piotrem Witwickim w magazynie "Plus Minus", dodatku do "Rzeczpospolitej".
 
 
Borys Budka urodził się 11 marca 1978 roku. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Po studiach odbył aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców w Katowicach, którą ukończył z wyróżnieniem w 2007 r. Równolegle podjął pracę zawodową w Katedrze Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, na początku jako asystent, obecnie jako adiunkt.
 

W latach 2005-2009 był uczestnikiem międzynarodowych seminariów z zakresu prawa pracy i zabezpieczenia społecznego w Bordeaux. Jest wykładowcą wielu europejskich uczelni m.in. w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Rumunii i Belgii. W 2011 r. na podstawie dysertacji „Kwalifikacje zawodowe w stosunku pracy” uzyskał tytuł doktora nauk ekonomicznych. Jest autorem licznych publikacji z zakresu prawa pracy, prawa spółek oraz prawa cywilnego.

 

Był radnym rady miejskiej w Zabrzu

 

Przez dziewięć lat był radnym rady miejskiej w Zabrzu, pełnił funkcje jej wiceprzewodniczącego, a potem przewodniczącego.

 

W 2011 r. został wybrany do Sejmu VII kadencji z okręgu gliwickiego. Kandydując z 11 miejsca otrzymał 10 260 głosów. Był wiceprzewodniczącym Komisji Ustawodawczej, członkiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrywania projektów ustaw z zakresu prawa spółdzielczego oraz Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Był reprezentantem sejmu w kilkudziesięciu postępowaniach przed Trybunałem Konstytucyjnym. W maju 2015 roku objął stanowisko ministra sprawiedliwości.

 

Z powodzeniem kandydował w wyborach do Sejmu VIII kadencji otrzymując 37 761 głosów. W Sejmie VIII kadencji został członkiem Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Ustawodawczej, a ponadto został zastępcą przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach. Został również powołany przez Sejm w skład Krajowej Rady Sądownictwa. 26 lutego 2016 wybrany na wiceprzewodniczącego Platformy Obywatelskiej.

 

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego

 

W wyborach w 2019 z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję, otrzymując w okręgu katowickim 99 550 głosów. Był to drugi wynik spośród wszystkich kandydatów Koalicji Obywatelskiej w Polsce. 12 listopada 2019 został nowym przewodniczącym klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

 

Formułę wyboru przewodniczącego PO w drodze wyborów powszechnych wprowadzono w 2013 roku, kiedy ugrupowaniem kierował Donald Tusk. W 2013 roku Tusk w ten sposób rywalizował o przywództwo w partii z Jarosławem Gowinem. Otrzymał wówczas 79,58 proc. głosów (Gowin 20,42 proc.).

msl/luq/ polsatnews.pl, Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie