Kłopoty banku PBS. Komisja Nadzoru Finansowego zawiadamia prokuraturę

Biznes
Kłopoty banku PBS. Komisja Nadzoru Finansowego zawiadamia prokuraturę
Polsat News
Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku został przejęty przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny

- W związku z przymusową restrukturyzacją sanockiego Podkarpackiego Banku Spółdzielczego resort finansów wypłaci w czwartek jednostkom samorządu subwencję oświatową w kwocie niemal 76 mln zł - poinformował resort finansów. - Wojewoda podkarpacki zapewni płynność realizacji programu 500 plus - dodano. Z kolei Komisja Nadzoru Finansowego stwierdziła w PBS "liczne i poważne nieprawidłowości".

15 stycznia Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) zdecydował o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji PBS w Sanoku, a także o umorzeniu obligacji wyemitowanych przez bank. Decyzja o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji wynikała ze złej sytuacji kapitałowej banku.

 

W czwartek MF podało, że decyzja BFG została podjęta na podstawie obowiązujących przepisów i miała na celu uchronienie banku przed upadłością i zabezpieczenie przed utratą znaczących środków osoby prywatne, przedsiębiorstwa oraz inne podmioty, w tym jednostki samorządu terytorialnego.

 

ZOBACZ: Gigantyczne kolejki przed Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym. Nie wszyscy odzyskają pieniądze

 

Subwencja oświatowa na 76 mln zł

 

Na Podkarpaciu ponad 30 samorządów ma rachunki w PBS.

 

"Brak decyzji o przymusowej restrukturyzacji doprowadziłby do wielokrotnego zwiększenia utraty środków. Natomiast jednostki samorządu terytorialnego bez decyzji o przymusowej restrukturyzacji, utraciłyby wszystkie zgromadzone środki finansowe. Dzięki właściwym działaniom organów państwowych nie doszło do takiej sytuacji" - tłumaczyło ministerstwo.

 

Jak poinformował resort finansów w czwartek, 23 stycznia br. wypłaci jednostkom samorządu terytorialnego "subwencję oświatową i równoważące w kwocie niemal 76 mln zł, z których opłacane są przede wszystkim wydatki związane z funkcjonowaniem szkół, w tym wydatki związane z wynagrodzeniami nauczycieli".

 

"MF pracuje nad możliwością wypłaty kolejnej raty subwencji"

 

"Ministerstwo Finansów pracuje nad możliwością wypłaty kolejnej raty subwencji w przyspieszonych terminach zapewniając tym samym pełne bezpieczeństwo funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego" - czytamy w komunikacie resortu. Podkreślono, że wojewoda podkarpacki zapewni płynność realizacji programu 500 plus.

 

Dodano, że wojewoda podkarpacki jest w stałym kontakcie z przedstawicielami podkarpackich samorządów udzielając wszelkich informacji oraz wsparcia organizacyjnego.

 

"Znaczna skala problemów"

 

Jak podała w czwartek KNF, stwierdziła ona w PBS w Sanoku liczne i poważne nieprawidłowości, w tym w zakresie zarządzania ryzykiem kredytowym. Zidentyfikowano istotne naruszenia przepisów prawa, również takie, które wymagały zawiadomienia prokuratury - poinformowała w komunikacie Komisja.

 

Dodała, że podjęte przez BFG działania uwzględniają opinię KNF o braku przesłanek wskazujących, że działania PBS mogły we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością. "Powyższa ocena wynikała w szczególności ze znacznej skali problemów stwierdzonych w działalności PBS w Sanoku" - czytamy w komunikacie.

 

ZOBACZ: Gospodarka 2020. Ceny, kredyty i kursy walut w nowym roku

 

Komisja uznała, że uruchomiona i prowadzona przez BFG restrukturyzacja PBS w Sanoku wynika z wdrożonych do prawa polskiego regulacji unijnych. "Przymusowa restrukturyzacja pozwala uniknąć upadłości banku, w której jednostki samorządu terytorialnego mogłyby stracić wszystkie środki pieniężne" - napisano.

 

Ponadto, PBS w Sanoku w sprawozdaniu finansowym za 2018 r. poinformował o możliwości podjęcia przez BFG wobec banku działań w zakresie przymusowej restrukturyzacji wynikających z art. 101 ustawy o BFG. - poinformowała KNF.

ac/wka/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie