Cymański: ta ustawa to kaganiec na sędziów, którzy zagryzają innych sędziów

Polska
Cymański: ta ustawa to kaganiec na sędziów, którzy zagryzają innych sędziów
Polsat News

- Uważam, że to jest "ustawa kagańcowa". To jest kaganiec, który ma być założony tym sędziom, którzy podgryzają i zagryzają innych sędziów. To obrona elementarnego ładu - powiedział w programie "Wydarzenia i Opinie" Tadeusz Cymański, poseł Solidarnej Polski, komentując zamieszanie wokół sądów i nowelizacje ustaw sądowych nazywanych ustawą dyscyplinującą.

- Nie może być tak w państwie demokratycznym, żeby sędzia w todze, z insygniami, kwestionował, że inny sędzia nie jest sędzią. Najważniejszy jest mandat prezydencki - podkreślił Cymański.

 

Zdaniem Joanny Muchy z PO, "PiS zasłonił Polskę szczelną kurtyną i na niej wyświetla spektakl pod tytułem »sądy«". - To jest bomba atomowa, bo tylko ona mogła zasłonić Mariana Banasia, 15 mln zł "manka" w CBA, to, co się dzieje w służbie zdrowia, że ludzie nie są już w stanie się leczyć i nawet kupić leków oraz te wszystkie rzeczy, z którymi PiS nie jest w stanie sobie poradzić i gdzie zawodzi Polaków - mówiła posłanka.

 

ZOBACZ: Prezes TK: czwartkowe posiedzenie izb Sądu Najwyższego zawieszone. SN odpowiada

 

Jak dodała, "nikt już nie rozumie sporu sądowego i o to PiS-owi chodzi". - Im bardziej absurdalne będą się pojawiały sytuacje, jak wczorajsza z cofnięciem delegacji (sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi - red.), tym bardziej PiS się z tego cieszy - podkreślała Mucha. - Nikt już nie rozumie tych decyzji marszałek Elżbiety Witek czy kogokolwiek i PiS się z tego cieszy. To tylko zasłona ich bezradności ws. Banasia i innych rzeczy, które zbierają się na koncie tej partii - dodała.

 

"Pod listami KRS nie ma podpisów"

 

- Nie ma radości na mojej zatroskanej twarzy - odpowiedział na słowa posłanki PO Tadeusz Cymański. - Uważam, że jeśli w państwie dochodzi do takiego konfliktu między głównymi siłami politycznymi, a ludzie tego nie rozumieją, to uważam, że należy odwołać się do najważniejszej kwestii - a dla mnie to jest werdykt wyborczy - mówił poseł klubu PiS.

 

Jako przykład podał decyzję Brytyjczyków o brexicie, "której nikt nie kwestionuje". - To nie znaczy, że mandat daje nam prawo robić, co nam się podoba, ale kto ma oceniać, co jest zgodne z prawem? - zaznaczył Cymański. 

 

ZOBACZ: Cofnął Juszczyszynowi delegację ws. list poparcia do KRS. Jest zawiadomienie do prokuratury

 

- Jestem przekonana, że pod listami do KRS nie ma podpisów, bo byście tego nie bronili jak niepodległości. Jeśli ich nie ma, to oni są nielegalnie wybrani, a to znaczy, że nielegalnie wydają decyzje dot. sędziów, a to znaczy, że każdy sąd nielegalnie wydaje wyroki. Top jest dramat, to jest anarchia - mówiła Mucha.

 

WIDEO: zobacz całą rozmowę w programie

 

  

 

Dotychczasowe odcinki programu "Wydarzenia i Opinie" dostępne są w zakładce Programy.

zdr/prz/ Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!