Ogólnopolska awaria systemów. Nie zarejestrujesz auta czy dziecka

Polska
Ogólnopolska awaria systemów. Nie zarejestrujesz auta czy dziecka
Pixnio
Awaria zasięgiem objęła cały kraj

O występowaniu nieprawidłowości w działaniu Centralnej Ewidencji Pojazdów, która uniemożliwia rejestracje pojazdów w wydziałach komunikacji, informują miejskie magistraty. Awaria ma zasięg ogólnopolski. Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że od rana nie działają serwisy: Obywatel.gov.pl, Pz.gov.pl, Cepik.gov.pl, Epuap.gov.pl, a także systemy SRP, CEPiK oraz ePUAP.

- Dziś od godziny 11.20 mamy problemy z dostępem do systemów informatycznych, przede wszystkim z dostępem do Systemu Rejestrów Państwowych. Intensywnie pracujemy nad tym, żeby jak najszybciej przywrócić dostęp do tych systemów - potwierdził Igor Ryciak, rzecznik Centralnego Ośrodka Informatyki.

 

Problemy z obsługą obywateli w urzędach gmin

 

W praktyce oznacza to problemy z obsługą obywateli w urzędach gmin, czyli załatwianie rozmaitych spraw obywatelskich, takich jak: wydawanie dowodów osobistych czy odpisów aktów stanu cywilnego.

 

Awaria systemu CEPiK, uniemożliwia np. połączenie się z bazą wydziałom komunikacji, przez co rejestracja pojazdów jest praktycznie niemożliwa. 

 

Problemy dotknęły serwisy internetowe Obywatel.gov.pl, Pz.gov.pl, Cepik.gov.pl i Epuap.gov.pl.

 

ZOBACZ: Serwerownia pod mieszkaniem emeryta. 400 tys. zł za wyciek za wanną

 

Awaria zasięgiem objęła cały kraj

 

Za sprawą awarii Systemu Rejestrów Państwowych utrudnione jest również ubieganie się o nowy dowód osobisty, zarejestrowanie narodziny dziecka lub zgonu osoby bliskiej. W skład SRP wchodzą bowiem: rejestr PESEL, rejestr Dowodów Osobistych, rejestr Stanu Cywilnego, rejestr Danych Kontaktowych, system Odznaczeń Państwowych oraz Centralny Rejestr Sprzeciwów. 

 

"Trwają prace mające na celu jak najszybsze naprawienie problemu" - przekazał Urząd Miasta Rudy Śląskiej.  

 

Awaria zasięgiem objęła cały kraj i w internecie pojawiają się liczne komunikaty miejskich i powiatowych stron informujących o występujących problemach.

 

 

Przyczyny awarii nie są znane. Centralny Ośrodek Informatyki informuje, że trwa usuwanie awarii

grz/ml/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie