"Narracja pod polexit" vs. "zabieganie o swoje interesy". Komentarze po wystąpieniu prezydenta

Polska
"Narracja pod polexit" vs. "zabieganie o swoje interesy". Komentarze po wystąpieniu prezydenta
Polsat News
Śniadanie w Polsat News. Prowadzący Dariusz Ociepa.

- Pan prezydent Andrzej Duda nie odpowiedział panu prezydentowi Putinowi wtedy, kiedy to było naprawdę potrzebne, a szuka wroga w Unii Europejskiej - powiedział Maciej Kierwiński (KO) w "Śniadaniu w Polsat News" odnosząc się do piątkowego przemówienia prezydenta w Zwoleniu. - Dla części polityków opozycji wcale nie jest oczywiste, że tu jest Polska - mówił z kolei prof. Zybertowicz.

Andrzej Duda odniósł się w piątkowym przemówieniu do sprawy zmiany ustaw sądowych i protestów środowiska prawniczego przeciwko wprowadzaniu zmian. - Nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce i jak mają być prowadzone polskie sprawy - powiedział prezydent w Zwoleniu.

 

ZOBACZ: Duda: Nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce

 

W swoim przemówieniu stwierdził: - Tu jest Unia Europejska, tak! I bardzo się z tego cieszymy. Ale przede wszystkim tu jest Polska! - odnosząc się do zarzutów Komisji Weneckiej ws. osłabiania niezależności sądownictwa.

 

Maciej Kierwiński z Koalicji Obywatelskiej stwierdził w programie "Śniadanie w Polsat News", że "jeżeli ktoś coś narzuca prezydentowi Dudzie, to pan Jarosław Kaczyński". - Powinien bronić polskiej racji stanu tam, gdzie to jest najbardziej potrzebne, a nie atakować Unię Europejską –  powiedział poseł.

 

Odnosząc się do przemówienia prezydenta powiedział, że "to połączenie stylu gomułkowskiego, z wykonaniem jak u Barei, a na samym końcu tej drogi jest polexit".

 

Zobacz WIDEO: "Śniadanie w Polsat News", prowadzący Dariusz Ociepa:

 

  

 

"Potworki prawne łamią w Polsce zasady demokratycznego państwa"

 

Prowadzący program Dariusz Ociepa zwrócił się do europosła PiS Patryka Jakiego z pytaniem, czy wobec krytyki płynącej z zagranicy odnośnie ustawy dyscyplinującej sędziów, rząd zrobi krok w tył.

 

- Jestem przekonany, że nie. Chciałbym przypomnieć, że całkiem niedawno miał miejsce exit, i to nie całkiem małego państwa, ale Wielkiej Brytanii. Nie dlatego, że była zła, ale, że elity europejskie zdecydowały, że nie na taką Unię się zgadzali. I to jest przestroga, że wszyscy chcieliśmy być w takiej Unii, na którą zgadzaliśmy się w referendum – powiedział Jaki.

 

Zapytany czy dostosuje się do decyzji unijnego trybunału, jeżeli ten po wniosku Komisji Europejskiej zawiesi funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, odpowiedział, że jest przekonany, że tak się nie stanie.

 

- Byłoby to pozatraktatowe. W Polsce przede wszystkim obowiązuje konstytucja - odpowiedział.

 

- Taka narracja jest pod polexit – oceniła wypowiedź Jakiego Paulina Piechna-Więckiewicz z Lewicy. - W Polsce łamane są zasady demokratycznego państwa prawa przy tworzeniu podobnych potworków prawnych jakim jest ustawa dyscyplinująca sędziów - dodała.

 

ZOBACZ: "System sądownictwa wymaga reform, ale nie takich, jakie są wdrażane". Orędzie marszałka Senatu

 

O przemówienie prezydenta w programie był pytany również prof. Andrzej Zybertowicz, doradca głowy państwa.

 

- Dla części polityków opozycji wcale  nie jest oczywiste, że tu jest Polska. Prezydent ma bardzo bliski kontakt z wyborcami, wsłuchuje się w emocje społeczne. O losach wyborów prezydenckich rozstrzyga to, który z polityków lepiej te emocje rozumie - stwierdził.

 

- Granie kartą polexitu nie przyniosło opozycji rezultatu. Będąc częścią wspólnoty można jednocześnie zabiegać o swoje interesy. Polska w Unii Europejskiej ma być jednym z suwerennych krajów - dodał.

 

Kandydat Konfederacji na prezydenta, Krzysztof Bosak, stwierdził natomiast, że "Polacy są zwolennikami współpracy europejskiej i handlu w ramach UE". Musimy jednak - stwierdził - "przestać umacniać to złudzenie, że to jest możliwe tylko poprzez biurokratyczne struktury UE".

 

- Widać, że one umacniają nieustannie swoje kompetencje w sposób poza traktatowy - dodał.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

zdr/las/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie