Podawali się za władców nieistniejącego państwa. Przyjmowali datki za stanowiska w "rządzie"

Świat
Podawali się za władców nieistniejącego państwa. Przyjmowali datki za stanowiska w "rządzie"
pxhere/Public Domain; Twitter/#JanganlahDuluBerhenti
"Król" przekonał ponad 450 osób do dołączenia do jego królestwa

Policja w Indonezji aresztowała pod zarzutem oszustwa i rozpowszechniania nieprawdziwych informacji mężczyznę i kobietę, promujących w internecie królestwo, które chcieli założyć w Środkowej Jawie.

Komendant policji w prowincji Środkowa Jawa Rycko Amelza Dahniel poinformował, że funkcjonariusze zatrzymali 42-letniego Toto Santoso, jego 41-letnią partnerkę Fanni Amanandię i dziewięć innych osób oraz przeszukali dom, który miał pełnić funkcję "pałacu".

 

Według miejscowych mediów Toto, który do 2016 roku mieszkał w jednej z dzielnic ubóstwa w Dżakarcie, przekonał ponad 450 osób do przyłączenia się do swojego nieistniejącego królestwa, którego miał zostać władcą. Niektóre z nich wpłaciły różne kwoty w zamian za stanowiska w przyszłym rządzie, a rekordowy datek wynosił 110 mln rupii (8 tys. dolarów).

 

ZOBACZ: Kupowała na chińskim portalu. Z konta wyparowało 42 tys. zł. Reportaż "Interwencji"

 

Prowadzili kanał na YouTube'ie

 

Mężczyzna miał twierdzić, że otrzymał od przodków objawienie, zobowiązujące go do utworzenia państwa o nazwie Keraton Agung Sejagat (Wielkie Królestwo Świata). Żeby uwiarygodnić swoje zamiary, wraz z partnerką, która miała pełnić rolę królowej, przygotował fałszywe dokumenty i prowadził kanał w serwisie YouTube.

 

 

Według policji para utrzymywała, że ich przeznaczeniem jest wypełnienie obietnicy złożonej 500 lat temu przez historyczne imperium Majapahit, które upadło w XVI wieku. Grupa, którą kierowali, miała też przeprowadzić rytuał symbolizujący powrót jawajskiego króla Sri Maharatu. W toku śledztwa trwają historyczne konsultacje z ekspertami z uniwersytetu w Semarangu, stolicy Środkowej Jawy.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie