Oszustwo w Estonii. Przelał pół miliona euro, nie ma dostępu do konta

Świat
Oszustwo w Estonii. Przelał pół miliona euro, nie ma dostępu do konta
Pixabay.com/niekverlaan
Estończyk dał się namówić na telefoniczną inwestycję.

Mieszkaniec miasta Rapla w środkowej Estonii stracił w wyniku oszustwa telefonicznego ponad 500 tys. euro po przelaniu środków na zagraniczne konto - poinformowała we wtorek lokalna prokuratura.

To największe tego typu oszustwo w Estonii. Wcześniej zdarzały się przypadki wyłudzeń na kwoty do ok. 100 tys. euro.

 

Jak wyjaśniła Liivi Reinhold z biura prokuratora na Estonię Zachodnią, zdarzenie miało miejsce w listopadzie zeszłego roku, a dochodzenie zostało wszczęte w tym tygodniu.

 

Zdaniem prokuratury w przestępczy proceder zamieszany jest mężczyzna mówiący po rosyjsku, który namówił ofiarę do przelania pieniędzy na zagraniczne konto bankowe, rzekomo na atrakcyjne inwestycje. Niedoszły inwestor stracił ponad pół miliona euro i nie ma dostępu do swego konta.

 

ZOBACZ: Niepełnosprawny padł ofiarą oszustów, grozi mu więzienie. "Państwo w Państwie"

 

Jak ostrzegają śledczy, do ofert inwestycyjnych oferowanych przez telefon lub e-mail należy zawsze podchodzić z ostrożnością. Inspektor Tanel Alasmaa z estońskiej policji przyznał, że takich przypadków w kraju było w ostatnim czasie sporo.


Oferujący takie usługi nie mówią po estońsku i są bardzo natrętni. - Jeśli ktoś obiecuje szybkie i ogromne sumy, to wyraźny sygnał, że nie jest to prawda - dodał.

prz/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie