"Szybka kawa" premiera z Kubicą. Rozmawiali o bezpieczeństwie na drogach

Moto
"Szybka kawa" premiera z Kubicą. Rozmawiali o bezpieczeństwie na drogach
Krystian Maj/KPRM
"Kto wie więcej o bezpiecznej jeździe niż Robert Kubica?" - pytał premier Matuesz Morawiecki

"Nie ma to jak spotkać się z mistrzem kierownicy, gdy zastanawiamy się nad najlepszymi rozwiązaniami związanymi z bezpieczeństwem na drogach" - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku po spotkaniu z kierowcą wyścigowym Robertem Kubicą. W piątek ogłoszono przetarg na instalację 26 radarów w nowych lokalizacjach w całym kraju.

Premier w swoim wpisie przypomniał, że w jednym z priorytetów w tej kadencji jest dla niego "poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego".

 

ZOBACZ: "Trzy dodatkowe ograniczenia na drogach". Premier zapowiedział zmiany w przepisach

 

"Jednak nowe przepisy nie wystarczą - musimy wspólnie zacząć praktykować bezpieczną jazdę. A kto wie o niej więcej niż Robert Kubica?" - napisał Morawiecki. Po "szybkiej kawie", premier określił kierowcę Formuły 1 mianem "ambasadora nadchodzących zmian".

 

 

Pierwszeństwo przed wejściem na pasy, ograniczenie całą dobę

 

W grudniu premier Morawiecki zapowiedział znaczące zmiany w przepisach ruchu drogowego.

 

- W bardzo krótkim tempie wprowadzamy trzy dodatkowe ograniczenia - po pierwsze jest to pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy. Po drugie jest to ograniczenie do 50 km/h jazdy pojazdów w terenie zabudowanym przez całą dobę (...). Również wdrażamy zasadę, że w sytuacji przekroczenia (prędkości) powyżej 50 km/h poza terenem zabudowanym, to również będzie można odebrać prawo jazdy - mówił wówczas premier.

 

ZOBACZ: 26 fotoradarów w nowych punktach. "To element większego przedsięwzięcia"

 

Morawiecki mówił też o powołaniu funduszu, który będzie pozwalał dodatkowo zainwestować w infrastrukturę bezpieczeństwa drogowego, taką jak m.in.: przejścia dla pieszych, ronda i spowalniacze ruchu.

 

- Musimy wprowadzić nowe reguły, procedury i zasady, które zdecydowanie ograniczą śmiertelność na drogach i zwiększą możliwość jazdy bezpiecznej (...). Jesteśmy w samym ogonie UE, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach, ginie w ostatnich latach średnio około 3 tys. osób na drogach - mówił premier.

 

26 nowych fotoradarów

 

Spotkanie premiera Morawieckiego z Kubicą zbiegło się z ogłoszeniem przetargu na 26 fotoradarów w nowych lokalizacjach. Wiceminister w resorcie infrastruktury Rafał Weber poinformował, że urządzenia zostaną zainstalowane w "najniebezpieczniejszych miejscach w kraju". 17 z 26 fotoradarów zostanie postawionych w obszarze zabudowanym. Urządzenia zostaną zlokalizowane m.in. na drogach wojewódzkich i powiatowych. Obecnie sieć fotoradarów funkcjonuje jedynie na drogach krajowych. Nowe fotoradary pojawią się w IV kwartale tego roku w 13 województwach.

 

ZOBACZ: 18 razy przekraczał prędkość, a fotoradary robiły mu zdjęcia. Wysokość mandatu dość zaskakująca

 

Weber zaznaczył, że 26 nowych urządzeń jest jednym z komponentów większego przedsięwzięcia. Pozostałe to m.in. instalacja od 2021 r. kamer na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną i na przejazdach kolejowych. Weber dodał, że wymieniane będą również fotoradary już funkcjonujące, które już się wyeksploatowały.

 

- Dzisiaj ogłaszamy nowe działania, które - jestem przekonany - poprawią bezpieczeństwo w ruchu drogowym, i które wpłyną na utrzymanie spadkowej tendencji, jeżeli chodzi o wypadki i rannych i też wpłyną na gruntowny i gwałtowny spadek ofiar śmiertelnych, a na tym nam zależy bardzo mocno - podkreślił.

bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie